120 Bini Aşkın Akademisyenin Beklediği Tasarı Meclis'te Görüşülüyor

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda, 120 bin akademisyeni ilgilendiren ve “yükseköğretim tazminatı” ve “akademik teşvik ödeneği” verilmesini öngören tasarı gör&uu

Memurlar 05.11.2014, 15:35
120 Bini Aşkın Akademisyenin Beklediği Tasarı Meclis'te Görüşülüyor

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda, 120 bin akademisyeni ilgilendiren ve “yükseköğretim tazminatı” ve “akademik teşvik ödeneği” verilmesini öngören tasarı görüşülüyor.

Meclis Genel Kurulu’nda, Yükseköğretim Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmelerine başlandı.

120 bin akademisyeni ilgilendiren tasarıyla, yükseköğretim tazminatı ve akademik teşvik ödeneği getiriliyor.

-YÜKSEKÖĞRETİM TAZMİNATI VERİLECEK-

120 bin 999 personeli ilgilendiren tasarının kapsamına doçentler, profesörler, yardımcı doçentler, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacıları da giriyor.

Tasarıya göre, Devlet Memurları Kanununa tabi en yüksek Devlet memuru brüt aylık (ek gösterge dâhil) tutarının; profesör kadrosunda bulunanlara yüzde 100’ü, doçent kadrosunda bulunanlara yüzde 100’ü, yardımcı doçent kadrosunda bulunanlara yüzde 100’ü, araştırma görevlisi kadrosunda bulunanlara yüzde 115’i, öğretim görevlisi ve okutman kadrosunda bulunanlara yüzde 115’i, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrosunda bulunanlara yüzde 115’i oranında her ay yükseköğretim tazminatı ödenecek.

Bu tazminata hak kazanılmasında ve ödenmesinde aylıklara ilişkin hükümler uygulanacak.

-AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ GETİRİLİYOR-

Her bir takvim yılı için, bir önceki yıl, bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte yurt içinde veya yurt dışında sonuçlandırılan proje, araştırma, yayın, tasarım, sergi, patent ile çalışmalarına yapılan atıflar, bilim kurulu bulunan uluslararası düzeydeki toplantılarda tebliğ sunma ve almış olduğu akademik ödüller esas alınarak öğretim elemanları için yüz puan üzerinden yıllık akademik teşvik puanı hesaplanacak.

Akademik teşvik puanı otuz ve üzerinde olanlara, Devlet Memurları Kanununa tabi en yüksek Devlet memuru brüt aylık (ek gösterge dâhil) tutarının; profesör kadrosunda bulunanlar için yüzde 100’üne,  doçent kadrosunda bulunanlar için yüzde 90’ına, yardımcı doçent kadrosunda bulunanlar için yüzde 80’ine, araştırma görevlisi kadrosunda bulunanlar için yüzde 70’ine, öğretim görevlisi ve okutman kadrosunda bulunanlar için yüzde 70’ine aldıkları akademik teşvik puanının yüze bölünmesi suretiyle bulunacak oranın uygulanması suretiyle hesaplanan tutarda akademik teşvik ödeneği verilecek. (ANKA)

(MG/AYÇ)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@