Sinop'ta FETÖ soruşturmasında 117 kişi tutuklandı

SİNOP Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, yaptığı yazılı açıklamada, 290 şüpheli hakkında işlem yapıldığını ve bunlardan 117'sinin tutuklandığını kaydetti.

Memurlar 12.08.2016, 11:41
Sinop'ta FETÖ soruşturmasında 117 kişi tutuklandı
SİNOP,() - SİNOP Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, yaptığı yazılı açıklamada, 290 şüpheli hakkında işlem yapıldığını ve bunlardan 117'sinin tutuklandığını kaydetti.

Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, bir yazılı açıklama yaptı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlar ve sonuçları hakkında kamuoyunu bilgilendiren Başsavcı Bayar, "Sinop Cumhuriyet Başsavcılığımızca İl Merkezi ve mülhakatlarımız olan Ayancık, Gerze ve Türkeli ilçelerini de kapsayan şekilde doğrudan soruşturma yürüttüğümüz Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs ve Silahlı FETÖ/PDY Terör Örgütüne Üye Olma suçlarına ilişkin olarak; 12/08/2016 tarihi itibari ile toplamda 290 şüpheli hakkında adli işlem yapılmış olup, bunlardan 117 tanesi tutuklama istemiyle sevk edildikleri mahkemece tutuklanmıştır. 113 kişi hakkında ise mahkeme tarafından adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca firari olan 29 şüpheli hakkında ise tutuklama istemli yakalama karan çıkartılmıştır. Halen gözaltında olan şüphelilerimiz mevcuttur. Bu soruşturmalar kapsamında daha önce açığa alınan 2 Hakim Sinop E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutukludur. 11/08/2016 tarihi itibari ile Gerze ve Türkeli İlçelerimizde görev yapan toplam 2 hakim ve 1 Cumhuriyet Savcısı hakkında da gözaltı, arama ve el koyma işlemleri yapılmıştır" diyerek şöyle devam etti:

"Yine bu soruşturmalar kapsamında 1 eski vali, içlerinde 1 albay, 1 yüzbaşının da bulunduğu çeşitli rütbelerde olan toplam 6 askeri personel, 26 polis, 55 öğretim üyesi ve diğer üniversite personeli, 25 cezaevi infaz koruma memuru, 3 adliye personeli, 4 i Milli Eğitim Bakanlığı Personeli, 13 Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli, 15 Sağlık Personeli, 73 Özel Okul, Yurt, Kolej, Dershane'de görev yapanlar, 18 esnaf, 9 adet diğer kurumlarda görev yapanlar ile emekli haklarında adli soruşturma başlatılmış olup, soruşturmalar halen devam etmektedir. Silahlı FETÖ/PDY Terör Örgütü ve Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs suçuna karşı tüm halkımız ile birlikte mücadele edilmektedir. Bu kapsamda terör örgütü ile bağlantısı olduğu bilinen kişiler ile ilgili bilgisi bulunan vatandaşlarımızın adli makamlara başvurarak görgü ve bilgilerini paylaşmaları aynı zamanda bir vatandaşlık görevidir, terör ile mücadeleye katkı sağlamak isteyen duyarlı vatandaşlarımızdan tanıklık yapmak isteyip de kimliğini gizlemek isteyenler için de kanunlarımızda düzenlemeler bulunmaktadır, bu kapsamda Tanık Koruma Kanunu ve diğer kanunlar sayesinde Gizli Tanıklık Müessesesinin istenildiği taktirde uygulanabilecegi göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca bu örgüt ile geçmişte bağlantısı olan, üyeliği bulunan, fikir, eylem ve açıklamaları ile destek veren ancak pişmanlık duyarak bildiklerini adli merciler ile paylaşmak isteyen vatandaşlarımızın Cumhuriyet Başsavcılığımıza bizzat başvurarak, 'suç işlemeyi önlemek, mensup olduğu yasa dışı örgütün amaçladığı suçun işlenmesine engel olanları ve işlediği suçtan pişmanlık duyanları cezalandırmayarak topluma kazandırmak' amacını taşıyan ilgili kanun maddesince etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanabileceklerini hatırlatmak isteriz."
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@