Mihrimah Sultan Külliyesi önünde ‘Kan Merkezi’ olarak kullanılacağı öğrenilen yapıya tepki

MİMAR Sinan’ın İstanbul’daki en önemli eserlerinden biri olan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için Mimar Sinan’ın Üsküdar’da yaptığı Mihrimah Sultan...

Memurlar 20.04.2016, 15:28
Mihrimah Sultan Külliyesi önünde ‘Kan Merkezi’ olarak kullanılacağı öğrenilen yapıya tepki
MİMAR Sinan’ın İstanbul’daki en önemli eserlerinden biri olan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için Mimar Sinan’ın Üsküdar’da yaptığı Mihrimah Sultan Külliyesi’nin önüne yaklaşık 4 metre yüksekliğinde prefabrik bir yapı yapılmaya başladı. Şikayetler üzerine yapımı durdurulduğu öğrenilen yapının ‘Kan Merkezi’ olarak kullanılacağı öne sürüldü.

Mimar Sinan'ın Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan için yaptığı külliyenin hemen önünde, çelik sirkülasyonlu prefabrik bir yapının inşaatına başlandı.  Üsküdar sahilinde halen bir otobüs mobil olarak kan merkezi hizmeti veriyor. Bu yapıyla  hizmetin, sabit hale gelmesinin amaçlandığı bildirildi.

“ÜSKÜDARLI'YA DEĞİL MİMAR SİNAN’A SAYGISIZLIKTIR”

Yaklaşık 4 metrelik yüksekliği ile külliye duvarı yüksekliğini aşan yapı, Üsküdarlıların tepkisini çekti. Doğma büyüme Üsküdarlı olan Müyesser Akça, Üsküdar Meydanı’nın tarihi ile bir bütün olduğunu belirterek “Mimar Sinan’ın eserinin tam önüne bunu nasıl yaparlar. Bırak Üsküdarlı’ya Mimar Sinan’a yapılmış bir saygısızlıktır. Üsküdar Meydanı Marmaray’dan sonra zaten kısıtlı bir alana dönüştü. Tarihi dokuyu da yok ederseniz geriye meydan diye bir şey kalmaz. Bu yapıyı başka yere yapsınlar, buraya değil” dedi.

“BU CAMİ MİMAR SİNAN’IN BİR HEDİYESİ”

Üsküdar’da yaşayan Gülsün Orhon da caminin yanında yapılan yapıdan memnun olmadığını belirterek “Cami kendi başına çok büyük bir eser, bir anıt. Özgür kalmasını isterim” dedi. Yapılacak yapıda ‘Kızılay Kan Merkezi’ olacağı duyumunu aldıklarını söyleyen Gülnur İnan ise “Bu Mimar Sinan’ın bir hediyesi. Böyle tarihi yapıların yanında hiçbir şey olmamalı. Ama maalesef yapıyorlar” dedi. Bazı vatandaşlar da külliyeyle uyumlu olması durumunda yeni bir yapı yapılmasının sakıncası olmadığını ifade etti.

“CAMİNİN SİLUETİNİ, DOKUSUNU BOZAR”

Mihrimah Sultan Cami’ne bitişik yapılan yapının akibetine ilişkin, Üsküdar Bölgesinden sorumlu 6 No’lu Koruma Kurulu’ndan bilgi isteyen Mimarlar Odası, “Kurul kurallarına aykırı, izinsiz bir uygulama var ise ivedilikle durdurulması konusunda” Üsküdar Belediye Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bildirimde bulunulduğu yanıtını aldı. Mimarlar Odası Anadolu I. Büyükkent Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu üyesi Aysel Can Ekşi, uygulamanın bir kent suçu olduğunu ve acilen kaldırılması gerektiğini savundu. Kaldırılmadığı takdirde Mimarlar Odası’nın konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağını belirten Ekşi, “Mimar Sinan’ın eserlerinden birinin önünde, caminin etkisini bozacak, onun özgürlüğüne karşı duracak yapılar olmamalı. Caminin önünde o silueti, dokuyu bozan, eserin niteliğini ortadan kaldıran her türlü yapı kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

MİHRİMAH SULTAN İÇİN YAPILDI

1548 yılında inşa edilen camiye Fatih bölgesinden yüksek bir noktadan bakıldığında, Hicrî takvime göre her ayın 14'ünde, sabah gündoğumunda iki minare arasından güneşin doğuşu ve akşam gün batımında ise ayın doğuşu izlenebilmektedir. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah’a koyduğu isim Mihr-î Mah Güneş ve Ay manasına gelmektedir.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@