Kültür Bakanlığında skandal! Kadınlar tuvaletinden gizli kamera çıktı

Kadın memur tuvalette yanıp sönen ışığı fark etti, skandalın içinden skandal çıktı.

Memurlar 22.05.2016, 13:00
Kültür Bakanlığında skandal! Kadınlar tuvaletinden gizli kamera çıktı
ABC Gazetesi-Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün kadınlar tuvaletine koyulan gizli kamera bir kadın memurun dikkati sayesinde tespit edildi. Şüphelinin evinde yapılan aramada gizli kaydedilmiş görüntüler ele geçirildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nde çalışan bir kadın memur 10 Mayıs günü saat 16:20 sıralarında kadınlar tuvaletinde yanıp sönen bir ışığı fark edince tuvalete koyulan gizli kamera tespit edildi.

Kameranın kadınlar tuvaletine  Genel müdürlükte bilirkişi olarak çalışan R.K’nın yerleştirdiği iddia edildi. Kadın memurun mesai arkadaşlarına da haber vermesi ile yaşanan kargaşa sırasında şüpheli R.K.’nın kadınlar tuvaletine girerek kamerayı söktüğü ve olayın duyulmaması konusunda kadın memurları uyararak olayın üstünü kapatmak istediği öğrenildi.

Ancak idari işler şube müdürünün konuyu polise bildirmesi ile polis olaya el koydu.

Olayın ortaya çıkmasının ardından temizlik şirketinde çalışan (A.) İsimli taşeron işçiden şüphelenilerek görev yeri değiştiriliyor. Ancak, kameranın tespit edilmesinin ardından  R.K. önce izne ayrıldı. Ardından da doktor raporları ile izin süresini uzatarak uzun süre iş yerine gitmedi. R.K. 51 gün izin aldıktan sonra pasaport çıkartarak emekli olmak için dilekçe verdi. Bu durum üzerine izni iptal edilen R.K. 5 gün idari izinli sayılarak başka bir kurumda görevlendiriliyor.
Başlatılan soruşturma üzerine R.K. 13 Mayıs günü polis tarafından gözaltına alındı. Şüphelinin sorgulamada suçu kabul ettiği ve  işyerinde ve evinde yapılan aramada benzer CD kayıtlarına rastlandığı öğrenildi. Polis, şüphelinin evinde ve cep telefonunda elde ettiği görüntüleri savcılığa sundu.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından Müsteşar Yardımcısı genel müdür ve daire başkanlarının çalışanları bu konuda sessiz kalmaları konusunda uyardığı ve “ağzını açan olursa buradaki işini kaybeder” diyerek susturdukları iddia ediliyor.
Şüpheli R.K’nın daha önce de adliyede bilirkişi olarak görev yaptığı dönemde benzer bir suçlama ile karşılaştığı ancak olayın örtbas edildiği de iddia ediliyor.

Ancak baskılara rağmen 4 kadın çalışan R.K. hakkında şikayetçi oldu.

"EŞİ RENCİDE OLUR,PARTİ ZARAR GÖRÜR"

Yaşanan skandala rağmen, Genel Müdürlükteki Daire başkanlarının ve bazı memurların R.K.’ya destek olduğu, “Bu olay duyulmasın. Eşi ve ailesi çok dindar bir aile. Bu konunun duyulmasına izin veremeyiz. Hem kendisi ve ailesi, hem de parti rencide olur” diyerek olaydan haberdar olan memurları uyardıkları bildirildi.

Öte yandan, 17 Mayıs günü dairedeki işine geri dönen  R.K.’ya geçmiş olsun’ ziyaretine gittikleri öğrenildi.

Kendisine iftira atılan temizlik işçisinin ise dilekçe vererek kurumdan ayrıldığı öğrenildi.

MÜSTEHCEN YAYINLAR KONUSUNDA BİLİRKİŞİ!

Şüpheli R.K.’nın yıllardır adliyede bilirkişi olarak da görev yaptığı ve genel müdürlükte sansürlü yayınları izleyerek sakıncal olup olmadığı konusunda rapor hazırladığı öğrenildi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@