Fed Başkanı Yellen: Faiz artırımını destekleyen etkenler son dönemde güçlendi

Nafiz Albayrak / New York, 26 Ağustos () - ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, ülkesinde faiz artırımını destekleyen etkenlerin son aylarda güç kazandığını vurguladı. Yellen'in konuşmasıyla dolar yukarı doğru hareketlendi. ABD'nin...

Memurlar 26.08.2016, 17:45
Fed Başkanı Yellen: Faiz artırımını destekleyen etkenler son dönemde güçlendi

Nafiz Albayrak / New York, 26 Ağustos () - ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, ülkesinde faiz artırımını destekleyen etkenlerin son aylarda güç kazandığını vurguladı. Yellen'in konuşmasıyla dolar yukarı doğru hareketlendi. ABD'nin Wyoming eyaletindeki Jackson Hole'da düzenlenen uluslararası merkez bankaları konferansında konuşan Yellen, beklendiği gibi ABD'de faizlerin ne zaman yükseleceğine ilişkin bilgi vermedi. Konuşmasında, "ABD'de faiz artırımını destekleyen etkenler son aylarda güç kazandı" diyen Yellen, böylece Fed'den bu yıl içinde faiz bir artışı gelebileceğine ilişkin beklentileri de desteklemiş oldu. Ancak Yellen, faiz artırımları için belirledikleri hedeflerin oldukça geniş bir aralığı kapsadığınada işaret ederek, ekonomide oluşabilecek şokların bu hedeflerde de değişikliğe neden olabileceğinin de altını çizdi.
Konuşmasında faiz artırımında yüksek oranlar yerine, daha önceden de belirttiği gibi kademeli artışların uygun olacağı görüşünü yineleyen Yellen, ekonomideki büyüme hızının, hedefledikleri istihdam ve büyüme düzeylerine yaklaştığını vurguladı. Yellen'ın konuşması öncesinde 2.92 lira dolayında hareket eden dolar, konuşma kapsamında bu yıl içinde faiz artışı olabileceğine ilişkin işaretler olmasının etkisiyle hafif de olsa yukarı doğru hareketlendi ve 2.93 liranın üzerine çıktı.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@