AYM: İptal kararı, çocuklara cinsel istismar fiillerinin suç olmaktan çıkarılmasını ima dahi etmemektedir

ANAYASA Mahkemesi (AYM), son günlerde dış basında da yer bulan ve 15 yaşından küçük çocuklara cinsel istismarın suç olmaktan çıkarıldığı iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Memurlar 15.08.2016, 22:42
AYM: İptal kararı, çocuklara cinsel istismar fiillerinin suç olmaktan çıkarılmasını ima dahi etmemektedir
ANKARA, () - ANAYASA Mahkemesi (AYM), son günlerde dış basında da yer bulan ve 15 yaşından küçük çocuklara cinsel istismarın suç olmaktan çıkarıldığı iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

AYM'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, 15 yaşından küçük çocuklara cinsel istismarı düzenleyen maddenin halen yürürlükte olduğu vurgulanarak, "Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı, kategorik olarak on beş (15) yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel istismar fiillerinin suç olmaktan çıkarılmasını ima dahi etmemektedir" denildi. Açıklamada, iptal kararın 'orantılılık ilkesi'ne aykırı olduğu gerekçesiyle alındığı hatırlatılarak, yasal boşluğa neden olunmaması için kararın 6 ay sonra Resmi Gazete'de yayınlanacağı ve bu süre zarfında Meclis'in gerekli düzenlemeyi yapabileceği kaydedildi.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Bazı dış basın yayın organlarında Anayasa Mahkemesi'nin 26 Mayıs 2016 tarihli E. 2015/108 ve K. 2016/46 sayılı kararı çarpıtılmak suretiyle maksatlı haberlerin yapıldığı ve bunlar üzerinden ülkemizin karalanmak istendiği görüldüğünden, bu basın duyurusunun yapılması gereği doğmuştur. İleri sürüldüğünün aksine, anılan kararla on beş (15) yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel istismar fiilleri suç olmaktan çıkarılmamıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 103. maddesinin (1) numaralı fıkrasında cezanın alt sınırı belirlenirken, somut olayın özelliklerine göre ihtiyaç duyulabilecek kademelendirmeye imkân tanınmamış olunması, 'orantılılık ilkesi'ne aykırı bulunmuş ve kural teknik hukuki nedenlere dayanılarak iptal edilmiştir. Buna göre Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı, kategorik olarak on beş (15) yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel istismar fiillerinin suç olmaktan çıkarılmasını ima dahi etmemektedir. Nitekim iptal sonucu yasal boşluk doğmaması, böylelikle yeni düzenleme yapılıncaya kadar çocuklara yönelik cinsel istismar eylemlerinin suç olmaktan çıkıp cezasız kalmaması, yasama organına gerekçede belirtilen çerçevede yeni düzenleme yapma imkânı tanınması için iptal hükmünün Resmî Gazete’de yayımlanmasından altı (6) ay sonra yürürlüğe girmesine karar verilmiştir. Bu süre 13 Temmuz 2016 tarihinden itibaren işlemeye başlamıştır. Dolayısıyla yapılan tüm spekülasyonların aksine söz konusu ceza hükmü halen yürürlüktedir ve on beş (15) yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel istismar fiilleri, Türk hukukunda suç olmaya devam etmektedir. Yasama organının belirlenen sürede iptal kararında belirtilen teknik hukuki sorunları karşılayacak yeni bir düzenleme yapma imkânı bulunmaktadır."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@