YÖK'ten Üniversite Hastanesinde Çalışan Sağlık Çalışanlarına Ek Ödeme Adımı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversite hastanesinde çalışan personellere de ek ödeme yapılması için bir yönetmelik değişikliği taslağı hazırladı. YÖK'ün sağlık çalışanları adına hazırladığı değişiklik detayları haberimizde.

YÖK'ten Üniversite Hastanesinde Çalışan Sağlık Çalışanlarına Ek Ödeme Adımı

Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyetlerine devam eden üniversite hastanelerinde çalışan ve Kovid-19 salgınına yönelik araştırma, teşhis ve tedavi faaliyetleri kapsamında görev yapan personele ek ödeme yapılması adına YÖK yeni bir adım attı. 

YÖK'TEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME ADIMI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi sitesinden yayımladığı bir basın açıklaması ile sağlık çalışanlarına bu zamana kadar yapılan ödemeler hakkında bilgi verdi. Bu çerçevede koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili sağlık hizmeti veren üniversitelerin tıp fakülteleri ve sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde ve Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık merkezlerinde salgına yönelik görev yapan personele 1 Kasım 2020'den geçerli olmak üzere 2 ay süreyle ödeme yapıldığı hatırlatıldı. 

Ayrıca bu ödeme dışında Sağlık Bakanlığı'nın, Kovid-19 salgınının sürmesi ve sağlık birimlerinde yoğunluğun devam etmesi nedeniyle bakanlığa bağlı sağlık tesislerinde görevli personele 4 ay süreyle ek ödeme yaptığı YÖK tarafından aktarıldı. 

YÖK Harekete Geçti

Üniversite hastanelerinde çalışan personellere de yeniden ek ödeme yapılması adına Yükseköğretim Kurulu (YÖK) harekete geçti. YÖK bu kapsamda "Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye Gelirlerinden Yapılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Usul Ve Esaslara İlişkin Yönetmelik" içerisinde değişiklik hazırladı. Söz konusu değişiklik ilgili yönetmeliğe ek madde eklenmesini öngörüyor.

Talep edilen düzenlemeye göre; niversitelerin tıp fakülteleri ve sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde salgına yönelik araştırma, teşhis ve tedavi faaliyetleri kapsamında görev yapan personeline 1 Nisan'dan itibaren 4 ay süreyle ek ödeme yapılacak. Yapılması planlaanan ek ödemeler ise mesai içi tavan ek ödeme tutarını geçmeyecek. 

DİĞER KURUMLARIN GÖRÜŞLERİ ALINACAK

Ek ödeme düzenlemesine ilişkin YÖK'ün hazırladığı taslak Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile paylaşıldı. Bu kuruluşların düzenleme esasında yapacakları incelemeler sonunda ise ek ödeme çalışmaları için bir karar verilecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@