YÖK Başkanı Yekta Saraç Akademisyen Atamaları İçin Yeni Sistemi Duyurdu! Üniversitelerde Akademik Atamalarda Yeni İşleyiş Belli Oldu!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Başkanlığında düzenlenen YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu'nun hizmete açılma töreninde bir konuşma yaptı. Akademik atamalara ilişkin açıklama yapan Yekta Saraç, liyakati ve ehliyeti öne çıkaran yeni kararlar alınacağını duyurdu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç Akademisyen Atamaları İçin Yeni Sistemi Duyurdu! Üniversitelerde Akademik Atamalarda Yeni İşleyiş Belli Oldu!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç,YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu'nun hizmete açılmasına dair düzenlenen törende açıklamalarda bulunarak akademik atamalarda liyakat vurgusu yaptı.

AKADEMİSYEN ATAMALARINA İLİŞKİN YENİ KARAR ALINACAK!

Akademik atamalara ilişkin konuşan Yekta Saraç, “Üniversitelerde akademisyen atamalarına ilişkin ilerleyen günlerde yeni kararlar alacağız. YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu çok önemli çalışmalarımızdan birisidir. Bu çalışma ile doktoralı insan kaynağımızın Türk yükseköğretim sistemi içerisinde şeffaflık ve liyakat ilkeleriyle istihdamlarına imkan sağlanacaktır. Türk yükseköğretim sisteminde yer almak isteyen ve doktorasını başarı ile tamamlamış olan Türk veya yabancı uyguklu akademisyenler ile öğretim üyesi arayan üniversitelerin bağlantısı bu proje ile kurulacaktır.” dedi.

AKADEMİK PERSONEL İSTİHDAMINDA YENİ SİSTEM!

Son dönemlerin çokça tartışılan akamik atamalarına ilişkin değerlendirme yapan Yekta Saraç, “Bu yeni sistemle doktoralı insan kaynağımız şeffaf, liyakat, nitelik ve ehliyet gibi hassasiyetlerle üniversitelerce istihdam edileceklerdir. Yükseköğretimde ilk defa uygulanacak olan bu sistem üniversitelerin akademik personel istihdamına oldukça ileri bir vizyon kazandıracaktır. Bu sadece ulusal değil Uluslararası alanda da bir ilktir.” ifadelerini kullandı.

ADAYLAR ÜNİVERSİTELERE NİYET MEKTUBU GÖNDEREBİLECEK!

Sistemin işleyişi hakkında da bilgi veren YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Doktora mezunu adaylar uygulamamız üzerinde özgeçmişlerşne yönelik alanları doldurarak sisteme dahil olacaklar. Ayrıca YÖKSİS üzerinden bulunan özgeçmiş veya denklik bilgilerini bu uygulamaya aktarabilecekler. Ardından adaylar kendi akademik bilgilerini sisteme girecekler. Adaylara sisteme dahil olduktan sonra üniversiteler tarafından sistemde açılan çağrıları ve ilanları görebilecekler. İlgilendikleri ilan için üniversitelere 4000 karakteri geçmeyecek şekilde niyet mektubu gönderebilecekler.” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTELER KOLAYLIKLA NİTELİKLİ AKADEMİK PERSONELLERE ULAŞACAKLAR!

Yeni sistemde üniversitelerin akademik personel alımı konusunda büyük bir kolaylığa kavuşacaklarını söyleyen Yekta Saraç, “Üniversiteler çağrılarına ve ilanlarına karşılık adayların niyet mektuplarını alacaklar. Bu niyet mektupları ile beraber adayların akademik bilgilerine de ulaşabilecekler. Bu şekilde personel alımı konusunda her iki taraf açısından da kolaylık sağlanmış olacak. Bu sistem şu anda yalnızca devlet üniversitelerimizde uygulanacak.” açıklamasını yaptı.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@