YÖK 3 Üniversite İçin Rektör Adaylığı Başvuru İlanı Yayımladı!

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından bugün resmi bir ilan yayımlanarak 3 üniversiteye rektör adaylığı için başvuruların başladığı duyuruldu.

YÖK 3 Üniversite İçin Rektör Adaylığı Başvuru İlanı Yayımladı!

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) bugün 3 üniversiteye rektör adaylığı başvuru ilanı yayımladı. Yayımlanan bu ilana göre Abdullah Gül Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi'ne rektör ataması yapılacağı duyuruldu.

YENİ REKÖTÖRLER NASIL ATANACAK?

YÖK'ün kamuoyuna açıkladığı bilgilere göre 3 üniversiteye rektör olmak isteyenler başvurularını bugünden itibaren yapmaya başlayacaklar. Başvuru işlemleri 19 Şubat 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar yapılacak. Başvuruların ardından yapılacak olan değerlendirme ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a YÖK tarafından bir liste gönderilecek. Bu listede başvuru şartlarını karşılayan tüm adaylar yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu listeden atamaları gerçekleştirecek.

BAŞVURUDA HANGİ BELGELER İSTENMEKTEDİR?

-Başvuru dilekçesi

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

-Rektör adayı bilgi formu

-Profesör olarak çalışmış veya çalışıyor olduğuna dair resmi belge

-İlgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yer alan; “Kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak şartıyla Uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olmak” koşulunun sağlandığına dair belge

-Halen çalışılan veya görev yapılan son üniversite veya kurumdan alınan disiplin kaydını da gösteren hizmet döküm belgesi

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre Abdüllah Gül Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi rektörü olmak isteyen adaylar başvurularını Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na yapabilecekler. Ayrıca bu başvurular elektronik posta yoluyla da gerçekleştirilebilecek.

Kamugundemi.com

Yorumlar (1)
HasanHasan 3 ay önce
Arkadaşlar seçim diyorlar ama onda da çeşitli sıkıntılar vardı zaten. Yine tartışılır ondan önemlisi liyakatli insanların atanması için çeşitli çalışmalar yapılmalı diye düşünüyorum. Ama bu üniversiteler içerisinde Çankırı Karatekin üniversitesi için umarım iyi bir aday başvurur ve rektör olarak atanır. Aksi takdirde aynı rektör devam ederse daha neler yapabileceğini düşünmek bile istemiyorum. Çalışan akademik ve idari personele ezici, tehditkar tavırlar devam eder ve insanlar üniversiteden gerçekten soğur. Bir başka durum da insanlara ne oluyorsa bir makama gelince kibirli tavırlar vs daha neler neler? Ama sosyal medyada reklam çok güzel öğrencilerle birkaç poz paylaş tamam! Ama üniversitede çalışan Prof randevu istediğinde beyfendi keyfi gelirse 2 ay sonra çağırır yoksa dönüş bile yapmaz. Keşke bunlar da sorulsa atanırken rektör ve diğer makamdakiler. Bir kibirölçer üretilse de görsek insanlar ne durumda? Ama tabi bunlar atanana kadar her türlü oyunu oynuyorlar atandıktan sonra oranın 'kralı' oluyorlar. Söylenecek çok şey var da keşke yetkililer dikkate alsa!!!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@