Uzlaştırmacı Olmak için Hukuk Fakültesi Bitirmiş Olmak Şartı Geliyor

Ceza mahkemelerinde uzlaştırmacı olarak görev almak isteyenler için daha önceden aranmayan Hukuk Fakültesi şartı önümüzdeki dönemlerde uygulamaya girecek. Açıklama Adalet Bakanı Gül'den geldi.

Uzlaştırmacı Olmak için Hukuk Fakültesi Bitirmiş Olmak Şartı Geliyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye'de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi açılışını gerçekleştirdi. Adalet Bakanlığı ile Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından ortak yürütülen proje kapsamında bir de konuşma yapan Bakan Gül yargı alanında önemli ifadeler kullandı. 

UZLAŞTIRMACI OLMAK İÇİN HUKUK FAKÜLTESİ ŞARTI GELİYOR

Adalet Bakanı Gül konuşmasının önemli bir bölümünü Türkiye'de yargı alanında atılacak adımlara değinerek geçirdi. Yargı alanında atılacak adımlara dair ifadelerinin bir bölümünde ise Bakan Gül, uzlaştırmacı pozisyonu için önümüzdeki süreçte düşünülen değişimleri aktardı. 

Bu kapsamda atılacak ilk adımın Adalet Bakanlığı bünyesinde alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına ilişkin kurumsal yapının güçlendirileceği açıklandı. 

Uzlaştırmacı kadroları için de önemli bir adım atmaya hazırlanan Adalet Bakanlığı'nın atacağı adımlara dair Adalet Bakanı Abdulhamit Gül mezuniyet şartı getirileceğini ifade etti. 

Bakan Gül uzlaştırmacı kadrosu için düşünülen değişiklikleri "Ceza muhakemesinde bundan sonra uzlaştırmacı olabilmek için hukuk fakültesi mezunu olma şartını getireceğiz. Çünkü bu bir yargısal sürecin parçasıysa bu yargısal süreçte hukuk fakültesi mezunlarının, bu uzlaştırma sürecini yapabilmesi gerekir. Dolayısıyla uzlaştırmacı olabilmek için hukuk fakültesi mezunu olma şartının da yakın zamanda hayata geçmesini hedefliyoruz ve bu konuda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz." sözleriyle açıkladı. 

Mevcut Uzlaştırmacılar

Halen görev başında olan mevcut uzlaştırmacılar için de açıklamalarda bulunan Bakan Gül konuya dair "Elbette mevcut uzlaştırmacılardan istifade etmeyi sürdüreceğiz." dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@