Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 Ücretli Öğretmenlik Maaşları

Ücretli öğretmenlik başvurusu yapmak isteyen öğretmenler başvurularını E-Devlet aracılığı ile yapabilirler. Ücretli Öğretmenlik Başvurusunda Lazım Olan Belgeler, Ücretli Öğretmenlik Maaşları ve Ücretli Öğretmenlik Hangi Branşlarda Yapılır? gibi soruların cevapları detaylı olarak haberimizde.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 Ücretli Öğretmenlik Maaşları

Ücretli öğretmenlik başvurusu yapmak isteyen öğretmenler başvurularını E-Devlet aracılığı ile yapabilirler. Başvuru için kişiler öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmalıdır. Bu sisteme giriş yapmak isteyen kişiler kimlik kartlarının üzerinde yazılı olan T.C. kimlik numaralarını sisteme giriş yapar iken kullanmaları gerekir. Buna göre T.C. kimlik numarasını yazan kimse ardından alt kısmına da E-Devlet şifrelerini girmelidir. E-Devlet şifresi olmayan ve başvuru işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler kendi seçtikleri yakın bulunan ya da farklı bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifrelerini talep edebilir.

Bu safhada PTT şubesine giderken kimlik doğrulamak için kimlik kartının ya da kimlik doğrulama yöntemlerinden birini ehliyet, pasaport gibi yanlarında bulundurmaları gerekir. Bu işlemin ardından E-Devlet şifrelerini de yazarak sisteme giriş yapılır. Bu işlemin ardından arama kısmına Ücretli Öğretmenlik Başvurusu yazarak başvuru sayfasına erişim sağlayabilirler.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusunda Lazım Olan Belgeler Nelerdir?

Ücretli Öğretmenlik başvurusunda lazım olan evraklar öncelikle ücretli öğretmenlik için başvuru formudur. Bu başvuru formunun doldurulması gerekir. Ücretli öğretmenlik için aday olan kişinin diploması ya da mezuniyet belgesi ve başvuru sahibi kişinin kimlik kartı fotokopisi gerekli belgeler arasındadır. KPSS sonuç belgesi beyan edilmelidir. Ayrıca başvuru yapacak kişi pedagojik formasyon almış ise bunu belgelemelidir.

Pedagojik formasyon almamış başvuru yapmak isteyen kişiler için ise ortaöğretim öğretmenliği için tezsiz yüksek lisans belgesi ya da tezli yüksek lisans belgesi sunabilmesi gerekir. Başvuru sahibinin adına adli sicil belgesi gereklidir. Adli sicil belgesini başvuru yapacak kişiler E-Devlet sistemi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve E-Devlet şifreleri ile giriş yaparak temin edebilir. Başvuru yapabilmek için adli unsurda sicil kaydı bulunmaması gerekir kişinin. Bunların yanı sıra başvuru sahibinin öncesinde aldığı eğitimlerin, kursların ya da seminerlerin katılım belgeleri sunulur.

Ücretli Öğretmenlik Maaşları Nelerdir?

Ücretli öğretmenlerin maaşları belirli maaş aralığında gösterilebilir. Bu maaş aralığı kadrolu öğretmenlik yapan kişilere göre düşük olur. Maaşın belirlenmesi öğretmenin girdiği ders saatinin toplamına göre hesaplanır. Ücretli olarak öğretmenlik yapan kişinin girdiği ders saati arttıkça öğretmenin maaşı da artış gösterir. Buna göre ücretli öğretmenlik maaşı için net bir miktar belirtilemez. Fakat ücretli öğretmenler için maaş aralığı 2000 TL ve 2400 TL arasında yer alır.

Ücretli Öğretmenlik İçin Sorumluluklar Nelerdir?

 Ücretli öğretmenler için sorumluluk başlıca sınıf içinde eğitimi sürdürmek ve disiplini sağlamaktır. Öğretmenlik mesleğinin getirisi olan ders anlatma sorumluluğunu öğrenciler için verimli bir şekilde yapılması gerekir. Öğrenciler açısından tamamlanması gereken konular öğretmenler için başlıca sorumluluk kaynağıdır. Öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sınıf için hazırlanmış olan müfredata bağlı kalarak öğrencilerin eğitim ve öğretim alması sağlar.

Ders içinde öğretmen sınıfın disiplinini sağlar ve öğrencilerin ilgisini derse ve derste işlenen konulara yönlendirir. Bunun için ders konularında anlatımı pekiştirici yöntemler kullanır. Öğrencilerin ders devamlılığını sağlar ve bunu takip edebilmek adına yoklama tutar. Gerekli durumlarda öğrencilerin velileri ile iletişime geçer.

Ücretli Öğretmenlik Hangi Branşlarda Yapılır?

Ücretli öğretmenlik branşları öğretmenin eğitim alanına göre değişiklik gösterir. Ücretli öğretmenlik başvurusu yapan bir kişi tarih alanında eğitim aldı ise yüksek öğretim döneminde tarih öğretmenli için gerekli şartları sağladığında başvuru yapabilir. Edebiyat öğretmenliği, resim öğretmenliği de başlıca ücretli öğretmenlik yapılan alanlardandır. Bunların yanı sıra müzik öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliği de bu alana dahildir. Fakat kişi din kültürü ve ahlak bilgisi dersi için ücretli öğretmenlik başvurusu yapamaz.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@