TYP Çalışma Süreci 12 Ay Olacak Mı? Beklenen Kadro Geliyor Mu?

TYP personellerinin çalışma sürecinin 12 ay olmasına ilişkin talepler tam açılma dönemi öncesinde yeniden gündemde. Peki kamuda belirli süreli çalışan işçilere kadro gelecek mi? TYP işçileri kadroya alınacak mı? Çalışma Bakanlığı'nın TYP personellerine ilişkin herhangi bir düzenleme hazırlığı var mı? Kamu Gündemi olarak yazımızda.

TYP Çalışma Süreci 12 Ay Olacak Mı? Beklenen Kadro Geliyor Mu?

Toplum Yararına Program kapsamında çalışan personellerin en köklü sorunu çalışma süreci ve kadroya dahil edilmemek. Tam açılma ve normalleşme öncesinde sosyal medya üzerinden yeni kampanyalar başlatan TYP personelleri kadro çalışmaları yapılmasını talep ettiler. 

Peki kısa vadede TYP personellerine kadro verilecek mi? Hükümetin TYP personellerine yönelik tutumu ve Çalışma Bakanlığı'ndan bu konuda yapılan son açıklamaları değerlendirdik. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN TYP AÇIKLAMASI

Zehra Zümrüt Selçuk'un Çalışma Bakanı olarak görev yapmış olduğu dönemde TYP personellerine ilişkin bir soru önergesi sunuldu. 

Soru önergesinde Toplum Yararına Program kapsamında çalışma halinde olan personellerin kadroya alınıp alınmayacağı, bakanlığın bu konuda bir çalışması olup olmadığı soruldu. Ayrıca TYP personellerinin sayısına ilişkin verilerde talep edildi. 

Muhalefet partileri tarafından sunulan soru önergesine ise TYP personellerini sevindiren bir açıklama gelmedi. 

Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanan soru önergesinde TYP kapsamında personel alımlarının ahngi koşullarda yapıldığına dair bilgi verildi. Açıklamada, TYP kapsamında çalışan personellerin belirli süreliğine işe alındığı vurgulanarak kadro için herhangi bir çalışma olmadığı vurgulandı. 

9 AYLIK ÇALIŞMA SÜRECİ 12 AY OLACAK MI*

TYP personellerinin bir diğer beklentisi ise 9 aylık çalışma sürecinin uzatılması. Yılın belirli bir bölümü çalışabilen personeller geriye kalan dönemde çalışmıyorlar. Ayrıca TYP sözleşmelerinin süreleri gereği de işsizlik maaşı da alamıyorlar. 9 aylık sürecin 12 aya çıkarılmasına ilişkin bazı talepler vardı. Ancak bu talepler konusunda bakalanlığın bir çalışması olup olmadığı bilinmiyor. 

YENİ İLANLAR NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

TYP kapsamında çalışmak isteyenler için tam açılma kararlarının açıklanması ile yeni ilanlar gelebilr. Kurumlar ihtiyacı olan personellerin alınması için tam açılma ve normal çalışma düzenlemelerini bekliyor olabilirler. 1 Haziran'dan sonra yeni TYP ilanlarının gelmesi bekleniyor.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@