Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu TBMM'de Kabul Edildi! İşte Yasalaşan Yeni TSK Personel Kanunu Değişiklikleri!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşülen Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi. TSK personel kanununda bazı değişiklikler bu şekilde yapılmış oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu TBMM'de Kabul Edildi! İşte Yasalaşan Yeni TSK Personel Kanunu Değişiklikleri!

Milli Savunma BakanlığI'na bağlı kurumlarda görev yapan personellerin tercürebelerinden daha uzun süreli ve etkin bir şekilkde yararlanmak amacıyla önerilen Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Kabul edilen kanunda çok önemli değişikliklere imza atıldı. Bu değişikliklerin neler oldukları merak edilirken TSK personellerinin tabi tutulacakları yeni uygulamaların ayrıntıları da ortaya çıktı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde uzman eğitimi gören misafir askeri personellere yapılacak ödemeler ile o üniversitenin aynı yerde eğitim görenlere yaptığı ödemeler eşitlendi. Askeri personeller de aynı ödemelerden aynı miktarda yararlanabilecekler.

Bakaya ve yoklama kaçağı olanlarla alakalı da bir değişikliğe imza atıldı. Bu suçlarda özür olarak kabul edilen durumlar kanunda belirtilen mazeretlerle sınırlı olacak. Bu şekilde bakaya ve yoklama kaçağı durumundaki mazeret muallaklığı da ortadan kaldırılmış oldu.

UZMAN ERBAŞLAŞLARIN EMEKLİLİK YAŞ HADLERİ 55'E ÇIKTI!

Uzman erbaşlar için yapılan en kritik kanun değişikliği ise bu personellerin tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin bir şekilde yararlanmak için emeklilik yaş hadlerini arttırmak oldu. Uzman erbaşlar 52 yaşında emekli olabiliyorlardı. Şimdi bu emeklilik yaşı 55'e yükseltildi.

Uzman erbaşlara yönelik yapılan bir başka değişiklik ise seferin görevi ile alakalı oldu. Bu görev gereği lüzum görülmesi ve sağlık şartlarının elverişli olması durumunda uzman erbaşlar 60 yaşına kadar orduya alınabilecekler. Bu alımlar en gençlerden başlanacak.

UZMAN ERBAŞLARIN EMEKLİ MAAŞLARI EŞİTLENECEK

TSK'da uzun yıllar zor şartlar altında görev yapan ama emeklilik hakkı kazanamayan personeller kısa süreli olarak bir başka devlet kurumunda memur olarak çalışabiliyorlar. Böyle bir durumda emekli maaşı hesaplanmasında ikilik ortaya çıkıyordu. Yapılan kanuni değişiklikle uzman erbaşların emeklilik maaşları emsallerinde eşitlendi.

Askeri kantinlerin elektrik, su ve yakacak giderlerinin genel bütçeden karşılanmasına karar verildi. Ancak üçüncü kişiler tarafından işletilen veya kiraya verilen askeri kantinler bu kapsamda değerlendirilmeyecekler.

Milli Savunma Üniversitesi ve bağlı kurumlar ike TSK'ya bünyesindeki diğer okullarda emekli TSK personelleri ders verebilecekler.

Türkiye Emekli Uzman Erbaşlar Derneği kurulacak ve bu dernek ismi ilgili kanun maddesine işlenecek. Bu derneğin kurucuları arasında en az 10 yıl uzman erbaş olarak görev yapmış kişiler yer alabilecek.

40 YAŞINI DOLDURMUŞ KOMANDOLAR BAŞKA GÖREVLERE ATANABİLECEK

40 yaşını doldurmuş ve komando olarak istihdam edilen uzman erbaşlar istihdam edildikleri sınıfın yönetmeliğine göre uygun kadrolarda görevlendirilecekler.

MİLLETVEKİLLERİNE ASKERLİK KOLAYLIĞI!

Milletvekillerinin askerlik yükümlülükleri milletvekilliğinin sona ereceği tarihe kadar ertelenebilecek.

Uzman erbaşlıktaki görev süresinin ilk 5 ayını tamamlayan uzman erbaşlara bir yerli üretim ordu tipi tabanca ve bir kutu mermi verilecek.

Dövizle askerlik yapacak olanlar güncel kur üzerinden ödeme gerçekleştirebilecekler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@