TBMM'de Haftanın Gündemi! İşte Askeri Personel Kanununda Yapılacak Değişiklikler!

Türkiye Büyük Millet meclisi (TBMM) yoğun bir haftaya daha başlamaya hazırlanıyor. Bu hafta TBMM'de neler görüşülecek, hangi kararlar alınacak? İşte TBMM'de haftanın gündem maddeleri...

TBMM'de Haftanın Gündemi! İşte Askeri Personel Kanununda Yapılacak Değişiklikler!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yoğun geçecek bir haftaya daha hazırlanıyor. Bu hafta TBMM'de çok önemli gündem maddeleri ele alınarak karara bağlanacak.

TBMM YOĞUN GEÇECEK BİR HAFTAYA HAZIRLANIYOR!

TBMM Genel kurulu haftalık mesaisine 16 Şubat 2021 Salı günü toplanarak başlayacak. Gündeme alınan araştırma komisyonları raporlarının okunup görüşülmesine Salı gününden itibaren devam edilecek.

Geçtiğimiz hafta sıra gelmeyen gündem maddesi olan down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozuklukları, ALS, SMA, DMD, MS hastalıkları ile tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasına dair hazırlanan araştırma komisyonlarının raporları Genel Kurul'da görüşülecek ve bu konularda yeni kararlar alınarak yürürlüğe sokulacak.

ASKERİ PERSONEL KANUNUNDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER GÖRÜŞÜLECEK

Haftanın ikinci gündem maddesi ile TSK Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi olacak. Bu teklif Milli Savunma Komisyonu'nda ele alınmış ve kabul edilmişti. Kanun teklifi bu hafta içerisinde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak. Genel Kurul'da kabul edilmesi ile de yasalaşarak yürürlüğe girecek.

Teklifte askeri personellerin çok uzun zamandır bekledikleri kanuni düzenlemelerin yapılması öngörülüyor. Askeri personellerin özlük haklarının iyileştirilmesi, personel tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin bir şekilde yararlanılması gibi detaylar bulunuyor. Askeri kanunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yapısı içerisinde Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın teşkilatlarında yapılan değişikliklerle uyum sağlamasına dair değişikliklerin yapılması amaçlanıyor.

İŞTE YAPILACAK ASKERİ PERSONEL KANUNU DEĞİŞİKLİKLERİ!

Kanun teklifinin yasalaşması durumunda uzman erbaşların emeklilik yaş hadleri 52'den 55'e yükseltilecek. Uzman erbaşlar seferin gereği olarak ihtiyaç duyulması halinde 60 yaşına kadar en genç olanlardan başlanarak orduya alınabilecekler.

Komando olarak istihdam edilen uzman erbaşlar 40 yaşından sonra istihdam edildikleri sınıfların yönetmeliklerine göre bir başka kadroda görevlendirilebilecekler.

Kanun teklifi ile Türkiye Emekli Uzman Erbaşlar Derneği kurulacak.

Hizmet süresinin ilk beş ayını sorunsuz bir şekilde tamamlayan uzman erbaşlara 1 yerli üretim tabanca ve 1 kutu mermi verilecek.

Askeri kantinlerin su, elektrik ve yakacak giderleri genel bütçeden karşılanacak. Ancak kiraya verilen veya üçüncü şahıslar tarafından işletilen askeri kantinler bu kapsama alınmayacak.

Askeri personeller Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde uzmanlık eğitimlerini misafir statüsünde görürken aynı yerde uzmanlık eğitimi alanlara yapılan ödemelerden yararlanabilecekler.

Dış kaynaklardan temin edilen askeri personellerden (subay-astsubay) deneme süresinin bitiminden önce gerekli şartları taşımadıkları anlaşılanların veya bu şartları kaybedenlerin ilişikleri kesilebilecek.

TBMM'DE KOMİSYONLARIN HAFTALIK GÜNDEMLERİ!

TBMM'nin haftalık gündeminde komisyonlar da aktif bir şekilde mesai yapacaklar. Çarşamba günü TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji komisyonu toplanacak. Komisyonda Finansal Kiralama, Faktöring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Konun Teklifi görüşülecek.

Öte yandan KİT Komisyonu da denetimlerine devam edecek. Salı günü Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünün ve Çarşamba günü Türkiye Kömür İşletmeleri Gelen Müdürlüğünün hesapları incelenecek.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@