Tayin Hakkı 2021 TİS Masasında Olacak Mı? 4D Taşeron İşçiler Atama Dosyası

2021 yılı Toplu İş Sözleşmesinde taşeron işçiler için masada olması beklenen ve işçilerin de yakından takip ettiği haklardan bir tanesi de tayin hakkı. Peki 2021 TİS ile tayin hakkı toplu iş sözleşmesinde yer alacak mı? Taşeron işçilere sağlanacak haklar neler?

Tayin Hakkı 2021 TİS Masasında Olacak Mı? 4D Taşeron İşçiler Atama Dosyası

Tam kapanma sürecinin sona ermesi ve yaz döneminin başlayıp normalleşme adımları atılması ile birlikte uzun süredir beklenen 2021 TİS toplantılarının başlaması bekleniyor. 

Türk İş Sendikası'nın 4D personellerini temsil edeceği, hükümet adına yeni bakan Vedat Bilgin ile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı'nın yer alacağı toplantı büyük önem taşıyor. KHK ile kadro sürecinden sonra atılacak bu adım ilk görüşme olacak. 

2021 TİS GÖRÜŞMELERİ TOPLANTI TARİHİ

2021 yılının yaz aylarında mutkala yapılacak olan Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerine kısa süre kala hem bakanlıktan hemde sendikadan yeni hamleler geldi. 

Hükümet adına masada olacak olan Çalışma Bakanlığı'nda yaşanan değişim bakan makamında oldu. TİS öncesi Çalışma Bakanlığı bölündü ve yeni bakan ataması yapıldı. Bundan sonraki süreçte veTİS masasında Zehra Zümrüt Selçuk'un yerine Vedat Bilgin oturacak. 

Sendika kanadından gelen açıklamada ise ortak adım hamlesi geldi. Yetkili konfederasyon Türk İş Sendikasının yer alacağı masada diğer bir işçi sendikası Hak İş Sendikası da olacak. İki sendika işçiler adına taleplerini dile getirecekler. 

TAYİN HAKKI GELECEK Mİ?

Kamu kurumlarında çalışan 4D personellerinin tayin hakları konusunda resmi bir adım atılmamıştı. 

Eşi kamuda çalışan ve aile birliği sağlamayan bazı taşeron işçiler geçen süreçte dava açmışlar ve bu davalar sonrasında nakil işlemleri gerçekleştirilmişti. 2021 TİS ile işçilerin sorun yaşadığı atama konusunda yeni düzenleme gelmesi bekleniyor. Masada ise bazı seçenekler mevcut.

Kulislerde yer alan bazı iddialara göre 4D personelleri için gelebilecek olan düzenlemeleri şu şekilde olabilir. 

* Her taşeron işçiye sadece il dışı tayin hakkı verilebilir. 

* Her taşeron işçiye il dışı yada il içi tayin hakkı verilebilir. 

* Eşi kamuda çalışanlara tayin hakkı verilebilir.

* Aynı kurum içerisinde tayin hakkı verilebilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@