Taşeron İşçi 4D Personelinin Ek Ödeme, Promosyon, İkramiyeleri Zamlanacak

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaş zam oranlarına yapılacak zam ile birlikte birçok mali hakkı da yeniden düzenlenecek. Bu kapsamda yapılan ek ödemeler, promosyon ve ikramiye ödemeleri artacak. 2021 TİS ile 4D personellerinin mali hakları haberimizde.

Taşeron İşçi 4D Personelinin Ek Ödeme, Promosyon, İkramiyeleri Zamlanacak

4D personelleri için artık yaz ayları ve tam açılma ile birlikte Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bekleniyor. 2021 yılında ilk defa kendi taleplerini dile getirecek olan taşeron işçiler, masada maaş zammından görev tanımına, tayin hakkından ek ödemelerin artırılmasına çok sayıda dosyayı ele alacaklar. 

TAŞERON İŞÇİLERİN 2021 TİS BEKLENTİLERİ

Kamuda çalışan taşeron işçilerin çok sayıda TİS beklentisi bulunuyor. KHK ile kadroya alınma ardından ilan edilen sözleşme sürecinde istedikleri mali ve sosyal hakları alamayan 4D personelleri yeni dönemde tüm taleplerini masada konuşacaklar. Maddeler halinde değerlendirme yapılacak olduğunda maaş zammı ve yüzdelik dilim düzenlemeleri ilk sıralarda yer alan mali başlıklar arasında. Sosyal haklar arasında da tayin hakkı ve görev tanımı düzenlemeleri var. 

Maaş zammı konusunda Türk İş Sendikası ile Hak İş Sendikası ortak adım atacaklar. 

4D personellerinin talep ettikleri oranda maaş zammı alabilmeleri için sıkı bir pazarlık süreci geçirmeyi hedefleyen işçi sendikalarının belirleyici noktası enflasyon oranları olacak. Bunun yanında asgari ücrete yapılan zam ile bir önceki dönem kamu işçilerine yapılacak zam oranları esas alınacak. 

EK ÖDEMELER ARTACAK

Bilindiği üzere taşeron işçilere 52 günlük tediye ikramiyesi ödenir. Ödemeler her yıl 4 parça halinde yapılıyor. Çalışanların maaşlarının artacak olması tediyelerin de artması anlamına geliyor. Ancak işçiler bayram ikramiyesi, eğitim yardımı, düğün yardımı gibi ödemelerinde  artmasını istiyorlar. 

Ramazan ve Kurban bayramında taşeron işçilere 75 TL bayram ikramiyesi ödendi. Bu ikramiyenin 22 TL'lik kısmı geli vergisi ve damga vergisi olarak kesildi ve taşeron işçilere 53 TL'lik bir ödeme yapıldı. 4D personelleri yapılan bu tür tüm ek ödemelerin makul bir seviyeye çıkarılmasını talep edecekler.

2021 TİS ile tüm ek ödemelerde güncelleme olması ve çoğunun işçileri memnun edecek seviyeye çıkarılmasına olumlu bakılıyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@