Taraflar Masada Zam Pazarlığı Başlıyor! 4D'li Taşeron İşçi Talebi, ÇSGB Teklifi

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarına ilişkin iddialar artıyor. TİS görüşmelerine kısa süre kala gündemde olan iddiaları ve diğer tüm ayrıntıları kalem kalem aktarıyoruz. İşte kamuda çalışan taşeron işçilere dair gündemde olan tüm iddialar.

Taraflar Masada Zam Pazarlığı Başlıyor! 4D'li Taşeron İşçi Talebi, ÇSGB Teklifi

Yüzdelik dilim düzenlemesi, maaş zam oranı, tayin hakkı, ek ödemelerin artırılması, görev tanımı. Kamuda çalışan 4D personelleri taleplerini ilk defa hükümete sunmanın heyacanında. Uzun süredir yapılması beklenen TİS görüşmeleri için artık kısa bir süre kalırken son gelişmeleri ele alıyoruz. 

TAŞERON İŞÇİLERDE TİS HEYECANI

Bilindiği üzere kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yapılan zamlar, diğer tüm mali ve sosyal haklar bakanlık tarafından belirlenmiişti. Kadro sürecinden bu zamana kadar olan dönemde masaya oturamayan taşeron işçiler için süreç değişiyor. 

Yaklaşık 700 bin 4D personeli önümüzdeki dönem mali ve sosyal haklar adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile masada olacak. 

İşçiler adına yetkili konfederasyon Türk İş Konfederasyonu masada yer alacak. Ayrıca alınan son karar kapsamında Türk İş Sendikası masaya Hak İş Sendikası ile birlikte oturacak. Hükümet adına ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı teklifleri iletecek. 

MAAŞ ZAMMI, YÜZDELİK DİLİM, TAYİN HAKKI

4D personellerinin merakla bekledikleri yeni mali hakların başında maaş zam oranı geliyor. Kamuda çalışan personellere ne kadar zam yapılacağı binlerce işçiyi ilgilendiriyor. Daha önceki yüzde her 6 ayda sabit yüzde 4 zam alan işçilerin maaşları enflasyon karşısında erimişti. 

Yeni dönemden oldukça umutlu olan taşeron işçiler hem yüzde 4'lük zammın telafi edilmesini hemde maaşlarda refah payı olmasını istiyorlar. 

Kulislerde konuşulan iddialarda ise maaş zam oranları için asgari ücret zam oranı, yüzde 20'lik zam oranı ve yüzde 15'lik zam oranları konuşuluyor. Ancak maaş zam oranlarının her 6 ay için nasıl olacağı, nasıl belirleneci bakanlıkla yapılan görüşmelerin ardından belli olacak. 

TİS NE ZAMAN?

Türk İş Sendikası, Hak İş Sendikasıve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Temmuz sonunda masaya oturması bekleniyor. Bu sürecin en az 3 veya 4 toplantı şeklinde sürmesi ve Temmuz ayına yayılacağı düşünüyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@