Sözleşmeli Kamu Personelleri İçin Yıllık İzin Düzenlemesi Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile sözleşmeli kamu personellerinin yıllık izinlerine dair önemli bir düzenleme yapıldı. Buna göre sözleşmeli personellerin yıllık izinleri bir sonraki yıla devredilebilecek.

Sözleşmeli Kamu Personelleri İçin Yıllık İzin Düzenlemesi Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kamuda çalışan sözleşmeli personellerin yıllık izinleri bir sonraki yıla devredilebilecek.

SÖZLEŞMELİ PERSONELLERİN KULLANILMAYAN İZİNLERİ DEVREDİLEBİLECEK!

6 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete'de 3507 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Bu kararda Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'da değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklik gereği kamuda çalışan tüm sözleşmeli personellerin sözleşme döneminde kullanmadıkları izinlerin sözleşmenin devamı halinde bir sonraki yıla aktarılmasına ilişkin düzenleme yapıldı.

Yapılan değişikliğe ek olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi kadrolu memurlar için geçerli olan mevcut uygulamada olduğu gibi cari sözleşme dönemi ve bir önceki sözleşme dönemi hariç tutulmak üzere önceki sözleşme dönemlerine ait olan ve kullanılmayan izin haklarının düşmesi de hüküm altına alındı.

2020 İZİNLERİ 2021 YILINA DEVREDİLDİ!

Yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararı'na bir ek yapılarak geçici hüküm eklendi. Bu hüküm gereği 2020 yılı içerisinde yıllık izin hakkını tamamen veya kısmen kullanmayanların izin haklarının 2021 yılına devredildiği bildirildi.

Sözleşmeli personellerin izin haklarına getirilen bir sonraki yıla devredilme imkanı özellikle sözleşmeli sağlık personelleri için bir müjde oldu. 2020 yılı içerisindekoronavirüs ile mücadele kapsamında izne çıkmaları Sağlık Bakanlığı tarafından dönem dönem yasaklanan ve izin haklarını kullanamayan sağlık personellerini izin alacakları bulunuyordu. Ancak bu düzenleme yapılmamış olsaydı buy izin hakları tamamen yanacaktır. Şimdi yapılan bu son düzenleme ile 2020 yılı içerisinde izin kullanamayan sözleşmeli sağlık personelleri 2021 yılı içerisinde iki senelik yıllık izin hakkı kullanabilme imkanı elde ettiler. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@