Son Dakika! Taşeron İşçiler Adına İstenilen Zam Oranı Belli Oldu

Kamuda çalışan 700 bin işçinin maaş zammına ilişkin oranlar belli oldu. Türk İş Sendikası ile Hak İş Sendikası tarafından yürütülecek olan 2021 TİS görüşmeleri kapsamında taşeron işçilerin zam oranlarına dair detaylar basında yer aldı. İşte kamu işçileri için istenilen zam oranları belli oldu.

Son Dakika! Taşeron İşçiler Adına İstenilen Zam Oranı Belli Oldu

Kamuda çalışan 700 bin kamu işçisinin ne kadar zam alacağına ilişkin ilk oranlar basında yer aldı. Bloomberg HT tarafından yayımlanan bir haberde, kamu işçileri adına talep edilecek zam oranlarına dair rakamlar yer aldı. Bu rakamlar ve maaşlara yapılacak zam oranına ilişkin ayrıntılar şöyle. 

700 BİN KAMU İŞÇİSİNİN MAAŞINA YAPILACAK ZAM ORANI

Bilindiği üzere Türk İş Sendikası ve Hak İş Sendikası kamu işçilerinin maaş zam oranları için gerçekleştirilecek görüşmelere beraber katılma kararı aldılar. Bu karar sonrası Türk-İş ve Hak-İş, kamudaki 700 binden fazla işçinin ücretine 2021-2022'de yapılacak zammın belirleneceği görüşmeler öncesi ortak taleplerini belirledi.

Bloomberg HT tarafından görülen talep metninde tüm işçilerin en düşük aylık brüt çıplak ücretinin 4.800 TL’ye çekilmesi talep edildi. Teklife göre toplu iş sözleşmesi imza tarihinden sonra işe alınanların taban ücreti de bu tutarın altında olmamaması istendi.

İLK 6 AY İÇİN YÜZDE 20 ZAM TALEP EDİLDİ

Haberde kamu işçilerinin maaşlarına yapılacak zam oranına dair diğer oranlarda yer aldı. Bu kapsamda ilk 6 ay ve daha sonraki dönemler için uygulanması istenilen zam oranlarına dair rakamlar şöyle aktarıldı. 

* Teklifte İşçilerin ücretlerine çekme ve kıdem zammı uygulandıktan sonra, aylık brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci yıl birinci altı ay için yüzde 20 oranında ücret zammı talep edildi.

* 2021 yılının ikinci altı ayı için ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanan en son temel yıllı tüketici fiyatları Türkiye geneli endeksindeki bir önceki altı aylık değişim oranına 3 puan refah payı ilavesiyle ücret zammı istendi.

2022'nin ilk ve ikinci altı aylık dönemlerine yönelik zam talebi de bir önceki altı aylık değişim oranına 3 puanlık refah payı ilavesi şeklinde oldu. Teklifte toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işçilere; her yılın Mayıs ayı içinde 1.500 TL ve Eylül ayı içinde 1.500 TL olmak ve başkaca bir ödemeyi etkilememek üzere “ek ödeme” yapılması istendi.

SOSYAL YARDIM ÖDENEKLERİNİN DE ARTIRILMASI İSTENDİ

Hak İş Sendikası ve Türk İş Sendikası tarafından talep edilen bir diğer düzenleme ise sosyal yardımlar ve ödenekler alanında oldu. Ödenekle, bayram ikramiyeleri, yemek ücreti, giyim yardımı talepleri bildirildi. 

* Konfederasyonların sosyal yardımlara ilişkin talepleri ise ilk yıl için aylık 700 TL, ikinci yıl için ise aylık 800 TL oldu.

* İlk yıl için günlük 20 TL yemek parası talep edilirken, ikinci yıl için yemek parası teklifi günlük 25 TL olarak belirlendi.

* İşçi kesimi ilk yıl 700, ikinci yıl 800 TL giyim yardımı ve devlet memurlarına verilen miktarda aile ve çocuk yardımı istedi.

* Bayram yardımı teklifi ise Ramazan Bayramı'nda 1.000 TL ve Kurban Bayramı'nda 1.500 TL oldu.

ZAM GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN?

700 bin kamu işçisi adına gerçekleştirilecek görüşmelerde işçi tarafını Hak İş Sendikası ve Türk İş Sendikası hükümet tarafını ise Çalışma Bakanlığı temsil edecek. Görüşmeler ise Haziran ayı içinde başlaması kararın ise Temmuz ayında ilan edilmesi bekleniyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@