Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Atama Beklentileriyle Harekete Geçtiler!

Sağlık Meslek Lisessi mezunları atamalarının yapılması için bir platform kurdular. Seslerini duyurmak için destek bekleyen orta öğretimli sağlıkçılar sayılarının 70 Bin olduğunu açıkladılar. Sağlık meslek lisesi mezunlarının atamaları ne zaman yapılacak?

Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Atama Beklentileriyle Harekete Geçtiler!

Türkiye'de atama bekleyenler arasında Sağlık Meslek Lisesi mezunları da bulunuyor. Ortaöğretimli sağlıkçılar seslerini Sağlık Bakanlığı'na kadar duyurarak kendilerine bir müjde verilmesini bekliyorlar.

SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNLARI ATAMA BEKLİYOR!

Bir platform kurarak sorunlarını dile getiren Sağlık Meslek Lisesi mezunları bir an önce atamalarının yapılmasını bekliyorlar. Amaçları ve beklentileri hakkında açıklama yapan Ortaöğretim Sağlıkçılar Platformu Başkanı Mustafa Yılmaz, “2017 yılı itibariyle bizim bölümlerimiz kapandı. Ancak şu anda atama bekleyen 70 Bin civarında orta öğretimli teknisyen ve hemşire var. Bölümlerimiz kapatılınca yetkililer bizi unuttular. Adeta kaderimize terk edildik. Lisans mezunları ile hemen hemen aynı eğitimleri almış durumdayız. Onların bilgilerine bizler de sahibiz. Fakat iş atama faslına gelince aramızdaki farklar çok fazla oluyor. Özel hastanelerde de yeteri kadar iş bulamıyoruz. Bulanlar ise asgari ücret ile geçim kavgası vermeye başlıyorlar.” dedi.

800 BİN SAĞLIKÇI İŞSİZ

Seslerini duyurabilmek için Ortaöğretim Sağlıkçılar Platformu bazı ziyaretlerde bulunuyorlar. Ortaöğretim Sağlıkçılar Platformu Başkanı Mustafa Yılmaz CHP'den Gamze İlgezdi'yi, İyi Parti'den Ayhan Erel ve Naci Cinisli'yi ziyaret ettklerini söyleyerek, “Biz her kesimden destek ve ilgi bekliyoruz. Türkiye'de 800 Bin sağlıkçı işsiz durumda. Bunun yüzde 10'unu orta öğretim mezunu hemşi,reler oluşturuyor. Koronavirüs sürecinden en çok ihtiyaç duyulan mesleklerin başında sağlıkçılar geliyor ama bizi böyle kritik bir dönemdedahi hatırlamadılar. Kamuda çok ciddi bir açık varken bizlerin atamalarının yapılmaması büyük bir haksızlıktır.” dedi.

BAZI MİLLETVEKİLLERİ KAPIYI KAPATIYOR!

Seslerini duyurmak için yoğun bir gayret gösterdiklerini söyleyen Mustafa Yılmaz, “Biz sesimizi duyurmak istiyoruz. Bu maksatla tüm siyasi partilerle iletişim halinde olmak istiyoruz. Bizim siyasetle işimiz yok. İktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Ancak bazı siyasi partilerin milletvekilleri lisans mezunu sağlıkçılardan tepki görmekten çekindikleri için bizlere kapıyı kapatıyorlar. Bizler de bu ülkenin insanlarıyız. Böyle bir tavır görmek, dışlanmak bizleri üzüyor.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz haftalar TBMM'de CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, sağlık meslek lisesi mezunlarının sorunlarını gündeme getirmişti. Şevkin açıklamasında söz verilmesine rağmen çok sayıda eğitim ve araştırma hastanesinin iş ilanlarında ortaöğretim mezunu hemşirelere istihdam hakkı tanınmadığı gibi şehir hastanelerinde de bu sağlıkçılara iş imkanı sunulmadığını ifade etmişti.

SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNLARI NERELERDE ÇALIŞABİLİR?

Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri diğer liselerdeolduğu gibi 4 yıllık bir eğitimden geçiyorlar. Ardından ise KPSS Ortaöğretim sınavına girerek kamu hastanelerinde işe girebilmeyi bekliyorlar. Hemşirelik, Anestezi Teknisyenliği ve Tıbbi Labaratuvar bölümlerinden mezun olduktan sonra öğrenciler Sağlık Bakım Teknisyenliği, Ebe Yardımcılığı, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği, Radyoloji Teknisyeni, Anestezi Teknisyeni, Tıbbi Sekreter, Çevre Sağlığı Teknisyeni, Hemşire Yardımcılığı ve Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyenliği gibi bölümlerde çalışabiliyorlar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@