Ramazan Bayramında Çalışacaklar İşte Alacağınız Ek Ücret Tutarı

Ramazan bayramında açık olan işyerlerinde çalışmak zorunda olan personeller ek ücret alacaklar. Peki çalışanlar bayramda ne kadar ek ödeme alacaklar? Bayramda çalışmak istemeyen işçilerin hakları neler? İşte bayram öncesi çalışanların bilmeleri gereken tüm haklar.

Ramazan Bayramında Çalışacaklar İşte Alacağınız Ek Ücret Tutarı

Türkiye tam kapanma sürecinin yaşandığı şu günlerde bayram tatiline hazırlanırken özel sektörde çalışan yüz binlerce vatandaş, bayram tatili olmadan çalışmaya devam edecekler. Çalışmaya devam edenler bu dönemde ise ek ücret alacaklar. Ayrıca işçiler istemezlerse bayram tatilinde çalışmama hakkına da sahipler. 

BAYRAM TATİLİNDE İŞÇİ HAKLARI

Bayram tatillerinde çalışanların alacakları ücret veya izin konusun konusunda yasalarla korunan hakları bulunuyor. 

İşçilere sağlanan hakların ilki resmi tatillerde çalışmama hakkı. Bayram tatilinde işyerinin çalıştırılması işçinin rızası dahilindedir. Eğer personelleri bayram tatilinde çalışmak istemezlerse tatil yaparlar. Ancak burada özel durumlar var. Eğer çalışan ve işveren arasında sözleşme imzanlanmış ve sözleşmede çalışanın bayram tatillerinde çalışmak zorunda olduğuna dair madde varsa çalışan ancak bu tür durumda çalışmak zorunda kalır. Diğer türlü sözleşme maddesinin olmadığı durumlarda çalışanlar tatilde çalışmama hakkına sahipler. 

Sözleşme Maddesi Varsa Çalışan Bayramda İşe Gelmezse

Çalışan ve işveren işe başlama sürecinde sözleşme imzalaması ve sözleşmede bayramdan çalışmak zorunda olduğuna dair maddeler olduğu durumlarda çalışanların bayramda işe gitmeleri gerek. Eğer gitmezse çalışan suçlu olur. İşveren isterse üst üste iki veya 3 gün işe gelinmediği şeklinde bir tutanak tutabilir. Bu tür tutanaklar ise çalışanların tazminatsız olarak işten atılmalarının önünü açacaktır. Sözleşmede yer alan hükümler uygulanır. 

BAYRAMDA ÇALIŞANLAR NE KADAR ÜCRET ALACAKLAR?

Bayramda çalışanlar günlük hesaplama üzerinden iki kat fazla ücret alacaklar.Hesaplama şu şekilde olacak. Çalışanın aylık maaşı 30 güne bölünecek günlük ücreti belirlenecek. Günlük ücretin belirlenmesinde bayramda çalışılan gün kadar iki kat ücret alacak. Zamlı ücret, bayram tatilinin tamamından başlamak üzere arife gününün öğleden sonrası için geçerlidir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@