Polis Özel Harekat (PÖH) Olma Şartları Nedir, Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alırlar?

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı özel birimlerden olan Polis Özel Harekat (PÖH) olmak isteyen adaylar detayları merak ediyorlar. PÖH nasıl olunur, maaşları ne kadardır?

Polis Özel Harekat (PÖH) Olma Şartları Nedir, Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alırlar?

Türkiye'de Polis Özel Harekat (PÖH) olarak çalışmak isteyen çok sayıda vatandaş PÖH olmanın şartlarını araştırıyorlar. Kimler PÖH olabilir?

İçişleri Bakanlığı'nın birimlerinden olan Polis Özel Harekat hakkında son dönemlerde sık sık araştırma yapılmaya başlandı. PÖH olarak çalışmak isteyen vatandaşlar Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan bu özel birime girebilmenin şartlarını araştırıyorlar. 2021 PÖH alımları hakkında da büyük bir merak oluştu. İŞTE Polis Özel Harekat (PÖH) hakkında tüm merak edilenlerin ayrıntıları.

PÖH NEDİR?

Polis Özel Harekat şeklinde açılımı olan PÖH, Emniyet genel müdürlüğü içerisinde farklı bir birimdir. Oldukça kapsamlı bir eğitimden geçerek PÖH olanlar nitelikli görevlerde yer almakta ve kritik vazifeler üstlenmektedirler. Üst düzey güvenlik personeli olarak da değerlendiriler PÖH'ler teerörle mücadeleden rehine kurtarmaya kadar nokta atışı yapılabilecek görevlerde değerlendirilmektedirler.

PÖH NASIL OLUNUR?

PÖH olmak isteyen adaylar bunu yapabilmek için öncelikle polis olmaları gerekmektedir. PÖH olma şartı olarak Polis Eğitim Merkezi'nde eğitim görmek bulunmaktadır. Bu eğitimi alan adaylar bir üst eğitimden geçerek başarılı oldukları tyakdirde PÖH sınıfına dahil edilerek göreve başlarlar. Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri eğitimlerine devam ederken PÖH olmak için başvuru yapabilmektedirler. Ayrıca mevcut polislere da Polis Özel Harekat olmak için başvuru yapma hakkı verilmiştir. Bu hak ile polisler gerekli başvuruyu yaptıktan sonra PÖH eğitimlerine alınabiliyorlar. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayan polis memurları Polis Özel Harekat'a geçiriliyorlar.

PÖH'LER HANGİ EĞİTİMLERDEN VE SINAVLARDAN GEÇERLER?

Polis Özel harekat (PÖH) adayları fiziki sınavı ve mülakat sınavını başarı ile geçmek zorundadırlar. Bu iki sınavdan olumlu puanlar alarak PÖH eğitimi almaya hak kazanan adaylar polis eğitim merkezlerinde özel bir eğitim programına dahil edilirler. Bu eğitimde fiziki yeterliliğin yükseltilmesi başta olmak üzereçok kapsamlı eğitimler verilmektedir. Eğitim aşaması da tamamlandıktan sonra POMEM PÖH fiziki yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu sınavı da geçen adayların PÖH olarak görevlendirilmesi yapılmatadır.

PÖH OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

-Polis meslek Yüksek Okulu öğrencisi olmak veya polis memuru kadrosunda bulunmak

-28 yaşından gün almamış olmak

-Silah taşıma engeli bulunmamak

-Kendisinin veya evliyse hem kendisinin hem de eşinin adli sicil kaydı bulunmamak

-Herhangi bir siyasi partiye üye olmamak

-Kamu haklarından mahrum olmamak

-Daha önce polis eğitim kurumlarından herhangi bir nedenden dolayı çıkarılmamış olmak

-En az lise mezunu olmak

2021 PÖH MAAŞLARI NE KADARDIR?

Polis Özel harekat (PÖH) maaşları rütbelere ve kıdemlere göre değişiklik göstermektedir. 2021 Ocak zammının ardından PÖH maaşları 6.000 TL ile 7.500 TL arasında değişmektedir. Doğuda ve batıda görev yapan PÖH'lerin maaşlarında farklılık olabilmektedir. PÖH maaşlarında öğrenim durumu da etkili olmaktadır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@