Pandemi Sürecinde Evinde Çalışanlar Yıllık İzin Kullanacaklar Mı?

Pandemi sürecinde firmalar çalışma sistemlerini değiştirmek zorunda kaldılar. Çoğu firma evden çalışma konusunda adımlar atarken salgın sürecinde milyonlarca çalışan işlerini evden yürüttüler. Peki pandemi sürecinde evinden çalışanların yıllık izin hakları olacak mı?

Pandemi Sürecinde Evinde Çalışanlar Yıllık İzin Kullanacaklar Mı?

Koronavirüsa salgının tüm dünyada yayılması ve insanların evlerinde kalmalarına neden olması nedeniyle firmalar, kuruluşlar hatta kurumlar uzaktan çalışam metoduna döndüler.

Çoğu firma uzaktan çalışma konusunda önemli atılımlarda bulunurken milyonlarca çalışan işlerini evden yürüttü. Söz konusu durumun birebir benzeri tüm dünya ile birlikte Türkiye'de de yaşandı. Türkiye'de başta bankalar gibi kurumlar olmak üzere uzaktan, çalışma yöntemi kullanıldı. 

PANDEMİ SÜRECİNDE EVDEN ÇALIŞANLARIN SOSYAL HAKLARI

Pandemi sürecinde evden çalışma metodunun benimsenmesi sonucunda çalışanların, çalışma düzenleri de değişti. Merak edilen nokta ise evden çalışma sisteminin çalışanların haklarına nasıl bit etkide bulunduğu. Çalışanlar pandemi sürecinde evden çalışması durumunun başta sosyal haklarına nasıl yansıyacağını merak ediyorlar. 

Merak edilen listesinde yer alan ve ilk sırada bulunan başlıklarıdan bir tanesi de yıllık izin. 

Bilindiği üzere çalışanların sosyal haklarının tamamı iş kanununa göre düzenlenmiştir. Pandemi sürecinin etkileri de iş kanununda yer alan yönetmelik maddelerine göre incelenecek. İş Mevzuatı'na göre, işyeri kapansa bile evde çalışma imkanı bulanların, kapanma döneminde yıllık izin kullanma hakları olduğu gibi işverenin de bu işçileri istediği zaman yıllık izne çıkarma hakkı var.

Bir Ayrıntı Var Dikkat

İşveren yıllık izni işçisinin onayı olmadan bölemez. Yani, kapanma döneminde bile olsa işçisine sormadan 10 günün altında izin veremez. Onayı dışında böyle bir durum gelişirse, işçi daha sonra bu konudaki haklarını yasal yollardan geri alır.

TAM KAPANMA SÜRECİNDE YILLIK İZİN

Tam kapanma sürecinde çalışma hayatının önemli bir kısmı faaliyetlerine devam etti. Tam kapanma sürecinde çalışanların işçilerin izinlerinde de herhangi bir değişiklik olmayacak. Muaf listesinde olan işçilerin, çalışanların yıllık izinleri genel kurallar esasına göre belirlenecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@