Öğretmenlerin 2021 Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

2021 yılı için ek ders ücreti memur maaşlarına gelen zamlarla birlikte artış göstermiştir. Ek ders veren öğretmenlerin ücreti gece ve gündüz olarak iki zamanda ödenmektedir. Ek ders ücreti ve sözleşmeli ek ders ücreti ile ilgili bilgiler haberimizde detaylı olarak verilmiştir.

Öğretmenlerin 2021 Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

2021 yılı için ek ders ücreti memur maaşlarına gelen zamlarla birlikte artış göstermiştir. Ek ders veren öğretmenlerin ücreti gece ve gündüz olarak iki zamanda ödenmektedir. Ek ders ücreti ve sözleşmeli ek ders ücreti ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir:

  • Enflasyon oranına göre memur maaşları 7,36 oranında arttı.
  • Kadrolu öğretmenlerin gündüz ek ders ücreti 19,56 TL oldu.
  • Kadrolu öğretmenlerin gece ek ders ücreti 20,94 TL oldu.
  • Sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücreti 16,79 TL oldu.

Bu hesaplamalar %15’lik vergi dilimi baz alınarak yapılır. Kadrolu, ücretli ve sözleşmeli çalışan öğretmenlerin aldığı brüt ek ders ücreti eşittir. Fakat SGK’dan dolayı sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücreti daha düşüktür.

Öğretmen Ek Ders Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Öğretmenlerin ek ders ücretini hesaplamak için öğretmenin girdiği toplam ders sayısından maaş karşılığı olan ders saati çıkarılır. Ardından her 10 saat için 1 saat ek ders eklenir. Ek ders ücreti, o ay için geçerli olan maaş katsayısı; gündüz dersleri için 140, gece ve hafta sonu dersleri için 150 ile çarpılır. Hesaplanan tutardan öğretmenin yer aldığı vergi dilimine göre gelir vergisi ve damga vergisi hesaplanarak düşülür ve kalan ücret ödenir.

Kimler Ek Ders Ödemesi Alır?

Ek ders ödemesi alabilen kişiler 15 saatlik haftalık ders sınırını aşan ve ek derse giren tüm öğretmenlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bu ücret, mesleki eğitim merkezleri de dahil örgün öğretim yapılan kurumlarda ders yılı boyunca normal çalışma günleri için, eğitimin fiili bir şekilde yapan kişilere, nöbet görevini yerine getiren öğretmen ve müdür yardımcılarına haftada 3 saati aşmamak şartıyla ek ders ücreti verilir.

Çalıştığı eğitim kurumunda sosyal kulüplerde yer alan, sınıf öğretmenliği yapan ve birçok etkinlikte yer alan öğretmenlere ve eğitmenlere ek ders ücreti verilir. Bu ücretler, öğretmen veya eğitmenin çalıştığı kurum ve kuruluşa göre farklılıklar gösterir.

Haftalık Kaç Saat İçin Ek Ders Ücreti Alınır?

Ek ders ücreti alabilmek için haftalık saat öğretmenin bağlı bulunduğu kuruma göre farklılık gösterir. MEB’e bağlı olarak çalışan eğitmenler haftalık 15 saat olarak öğrencilere ders verirler ve bunun karşılığında maaş alırlar. Bu branş öğretmenlerinin verdiği 15 saatlik ders maaşları ile eşittir. Haftada 15 saatlik ek dersi aşan, DYK kursu da dahil olmak üzere haftada 25 saate kadar ek ders veren branş öğretmenleri vardır.

Öğretmenler de haftada toplam 40 saate kadar derse girebiliyor. Eğer bir öğretmenin haftalık olarak girdiği toplam ders saati 30 ise 10 saat de ek olarak DYK’da ek ders verebilir. Eğer branş öğretmeni DYK dışında 30 saati aşan ders saatine sahipse, DYK ile birlikte 40 saati geçerse aşan saatler için ek ders ödemesi yapılmaz.

Ek Ders Ücretlerinin Net Miktarı Ne Kadardır?

Ek derslerin net ücreti dersin verildiği zamana, öğretmene, dersin verildiği yere göre değişiklik gösterir. Aşağıda bu konuyla ilgili detaylı bir liste verilmiştir:

  • Hafta içi gündüz örgün ve yaygın eğitim kurumunda ders veren bir öğretmen 19,55 TL
  • Hafta içi gündüz özel sınıf ve cezaevlerinde ders veren bir öğretmen 24,44 TL
  • Hafta içi gündüz destekleme ve yetiştirme kurslarında ders veren bir öğretmen 39,10 TL
  • Hafta içi gündüz örgün ve yaygın eğitim kurumunda ders veren yüksek lisans yapmış bir öğretmen 20,53 TL
  • Hafta içi gündüz özel sınıf ve cezaevlerinde ders veren yüksek lisans yapmış bir öğretmen 25,66 TL
  • Hafta içi gündüz destekleme ve yetiştirme kurslarında ders veren yüksek lisans yapmış bir öğretmen 41,06 TL

Bu öğretmenlerin gece ve hafta sonu çalışması durumunda alacakları ek ders ücreti artar. Aynı zamanda öğretmenin doktora yapmış olması da ücreti artıran bir etkendir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@