Öğretmen Ek Ders Ücret Kesintisi Davasını Kazandı! İşte Karar

Öğrenciler derse gelmediği için ek ders ücreti kesilen sendika üyesi öğretmen yargı yoluna gitti. Kısa süre önce alınan karar doğrultusunda yargı öğretmeni haklı buldu ve ek ders ücretinin kesilemeyeceğine karar verdi.

Öğretmen Ek Ders Ücret Kesintisi Davasını Kazandı! İşte Karar

Öğretmenlerin son dönemlerde en merak ettiği başlıklardan olan ve kamu gündeminde sıkça konuşulan başlıklardan olan ek ders ücretine dair yeni bir gelişme yaşandı. Daha önceki dönemde ek ders ücretlerine dair uygulanan öğrencinin derse gelmemesi durumunda kesinti kararı bozuldu. 

YARGI ÖĞRETMENİ HAKLI BULDU

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran alınan karara ve ek ders ücretlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Eyüp Bülent Miran konuşmasında bir üyenin açmış olduğu dava hakkında bilgi verdi. Miran ders işlemek için sınıfta hazır bulunduğu halde öğrencilerin derse gelmemesi nedeniyle kendisine ek ders ücreti ödenmeyen öğretmenin açmış olduğu davada, öğretmenden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı dersin işlenememesi hallerinde ek ders görevinin yerine getirildiğine hükmedildiğini ifade etti. 

Alınan karar kapsamında söz konusu dersin dersin öğrencilerin okula devamsızlıkları nedeniyle işlenemediği vurgulanırken ek ders görevinin yerine getirildiği kabul edilmektedir bu nedenle öğretmene ek ders ücreti ödenmelidir, hükmü çıktı. 

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran konuşmasının devamında ise ek ders konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Öğrencilerin derse gelmemesinden kaynaklı durumun öğretmenin kusuru değil, tamamen öğretmenin iradesi dışında öğrencilerin okula devamsızlıkları nedeniyle gerçekleştiğini vurguladı. 

Ek ders ücretlerine dair Miran sözlerini "Dersin davacıdan kaynaklı bir nedenden dolayı değil de fiili imkansızlık nedeniyle işlenemediği görülmektedir. Bu husus göz önüne alındığında, mahkemenin gerekçeli kararında ek ders görevini ifa etmek üzere okulda ve sınıfta hazır bulunan davacıya, söz konusu tarihler arasındaki ek ders ücretinin ödenmesi gerekmektedir" şeklinde tamamladı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@