Mülakat mağdurlarına bir yenisi daha eklendi

Müzikoloji bölümüne başvuran Dr. Yiğiter, yazılı sınavda imla hatasından dahi 2 puan kırılmasına rağmen 88 alıp 35 kişi

Memurlar 10.10.2016, 08:08 10.10.2016, 08:11
Mülakat mağdurlarına bir yenisi daha eklendi
SERBAY MANSUROĞLU 
@serbaymansur
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Cenk Yiğiter, müzikoloji lisans bölümüne girmek için başvuruda bulundu.
 
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü’ne başvuran Yiğiter, yazılı sınavda derece yaptı. Bölüme başvuran 35 kişi arasında mülakat notları esas alınmadığında Yiğiter, en iyi dereceyi yaptı. Ancak mülakat notlarının devreye girmesiyle 1’inci sıradan 12’inci sıraya geriledi. Mülakat notunun eklenmesiyle sıralamada geriye düşen Yiğiter, bölüme alınacak 10 öğrenci arasına giremedi.

‘Geriye itildim’

Dr. Cenk Yiğiter, “Yakın bir zamanda lisans öğrencisi olmak amacıyla Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü özel yetenek sınavına girdim. Sınav sonucunda sadece kazanamadığımı öğrendim. Sıralamam ve puanım açıklanmadı” ifadelerini kullandı.

“Bu bölümün öğretim elemanları, mülakat puanı olmaksızın yapılacak bir hesaplamada birinci sırada olan, doktora derecesine sahip fakat bir lisans öğrenimi sürecine başlamak isteyen bir adayı bölüme almak istemedi. İşte bu noktada mülakat notları devreye girdi” diyen Dr. Yiğiter, “Mülakat notları esas alınmaksızın hesaplanacak ortalamada 35 aday arasında en yüksek ortalamaya sahip aday benim. Yani mülakat notlarının devreye girmesiyle sıralamada 1. sıradan 12. sıraya itilmiş durumdayım” dedi.

‘Yarım puanla giremedi’

yazili-sinavda-birinci-ama-girdigi-mulakatta-elendi-194479-1.

Dr. Cenk Yiğiter, yaşadıklarıyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor: 10 kişi sınavı kazandı. Sınavı kazanan onuncu adayın ortalama puanı 66. Ben 12. sıradayim ve ortalama puanım 65,33. Sınav sonucunda sadece kazanan adayların puanları ilan edildi. Ben kazanamayan bir aday olarak kaç puanla kazanamadığımı ancak bir ay sonra yazılı başvurular sonucunda öğrenebildim. Üç aşamadan oluşan sınavın ilk aşaması işitsel ve müzikal algılama. Bu sınavdan 58 aldım. Yazılı sınavdan 88. Sözlü sınavdan ise 50 puan aldım. Yazılı sınavımda 2 puanım imla hatası olduğu iddiasıyla kırılmış. Yazılı sınavım 88 yerine, 90 ve hatta 89 olsaydı, ortalama puanım 66 olacak, 10’uncu adayla aynı puanı aldığım için yönerge gereği ben de 11’inci aday olarak, sözlü sınavdan haksız bir şekilde verilen 50 puana rağmen kayıt hakkı kazanmış olacaktım.
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@