Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Atanamayan Teknik Öğretmenlere Tavsiye!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in atanamayan teknik öğretmenlere hakkındaki soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yanıt verdi. Bakan Selçuk atanamayan teknik öğretmenlere bir de tavsiyede bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Atanamayan Teknik Öğretmenlere Tavsiye!

Türkiye'de öğretmen atamalarında yeterli kadro imkanı verilmeyen teknik öğretmenlerin sorunlarını CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer soru önergesi olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a iletti. Bakan Selçuk da teknik öğretmenler hakkında verilen soru önergesini yanıtladı.

BAKAN SELÇUK'TAN ATANAMAYAN TEKNİK ÖĞRETMENLERE TAVSİYE!

Atanamayan teknik öğretmenlere hakkında soru önergesine cevap veren Bakan Selçuk, “Teknik öğretmenler halk eğitim merkezlerinde usta öğretici olarak çalışmak için başvuru yapabilirler.” dedi. Açıklamasının devamında Bakan Ziya Selçuk, “Türkiye'de Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Alanı 926 okulumuzda 32.669 öğrenci ile Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı 56 okulumuzda 1.482 öğrenci ile eğitim öğretime devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Teknik öğretmen atamalarına dair yanıtını sürdüren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “2020 yılı içerisinde 867 teknik öğretmenin ataması yapılmıştır. 2021 yılı için ise öğretmen atama planlaması devam etmektedir. Atamalar planlamalar çerçevesinde yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

USTA ÖĞRETİCİLİK TAVSİYESİ ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un soru önergesine verdiği yanıtı oldukça düşündürücü bulduğunu söyleyen Ömer Fethi Gürer, “Teknik Eğitim fakültelerinden mezun olarak teknik öğretmen olma hakkı kazanan ve yıllardır atama bekleyen teknik öğretmenlerimize kadrosuz olarak saat başı ücret verilen usta öğreticilik için başvuru yapmalarının bizzat Milli Eğitim Bakanı tarafından tavsiye edilmesi düşündürücü olduğu kadar çok acıdır. Her yıl on binlerce mezun verilen bölümlerden 3'er 5'er atama yapılıyor. Bu çözüm üretilmesi zaruri olan bir tablonun ifadesidir.” dedi.

2021'DE EN AZ 5000 TEKNİK ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMALI!

Teknik öğretmenlerin atanmasına dair eleştirilerini sürdüren Ömer Fethi Gürer, “Tebkik ve Meslek Liseleri geçmişte çok önemliydiler. Üretimin can damarı bu eğitim kurumlarıydı. Ancak bugün bu kurumların atıl hale getirilmeye çalışıldığını üzülerek takip ediyoruz. Teknik öğretmenler 10 yıldır atama bekler hale getirildiler. 10 yıl önce mezun olmuş ve hala atama bekleyen teknik öğretmenler var. Son 10 yıl içerisinde teknik öğretmen olma hakkını okullarından mezun olarak elde etmiş teknik öğretmenlerin yalnızca yüzde 3'ünün ataması yapılabilmiş. Madem atamayacaksınız neden bu çocuklara üniversite eğitimi aldırıp yıllarını heba ettiniz. 2021 yılı öğretmen atamalarında teknik ööğretmenlere en az 5000 kadro ayrılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@