Memur ve SSK, Bağkur Emeklileri için Enflasyon Maaş Zammı Netleşiyor! İşte Son Zam Oranı

Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranlarına dair yeni tablo oluştu. 6 aylık enflasyon rakamlarının 4 aylık verileri açıklanırken memurların alacakları zam oranları kadar enflasyon oranları oluşmak üzere.

Memur ve SSK, Bağkur Emeklileri için Enflasyon Maaş Zammı Netleşiyor! İşte Son Zam Oranı

TÜİK Nisan 2021 dönemi enflasyon oranlarını açıkladı. Kurum tarafından ilan edilen enflasyon oranlarına göre, Nisan ayında enflasyon oranları yüzde 1.68 oranında yükseldi. 

Enflasyon oranlarına dair TÜİK tarafından ilan edilen açıklamada, "TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %17,14 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,70 artış gerçekleşti." verileri paylaşıldı. 

MEMUR VE EMEKLİLERİN ALACAKLARI ZAM ORANI

Memur ve memur emeklilerine toplu iş sözleşmesine göre yapılacak zam oranı yüzde 3 net zam artı enflasyon oranlarının yüzde 3'lük kısmının aşılması durumunda oluşan fark oranı kadar. 

Bu kapsamda memur ve memur emeklileri yüzde 3 net zam alacaklar. Ayrıca yılın ilk 6 ayında enflasyon oranlarında oluşacak veriler kapsamında yüzde 3'ün üzerinde ki kısım kadar ek zam oranı maaşlarına yansıtılacak. 

Bu Formül Kapsamında Maaş Zam Oranları

TÜİK verilerine göre Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında enflasyon oranlarının toplamı yüzde 5,40 oldu. Memurlar ve memur emeklileri için yüzde 3'lük kısmın üzerinde yüzde 2.40 oranında çıkılmış durumda. Son veriler kapsamında memur ve emeklilere yüzde 3 net zam, yüzde 2.4 oranında enflasyon farkı zammı verilecek. Yüzde 5.4'lük oranın üzerine son olarak Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları eklenmiş olacak. 

SSK BAĞKUR EMEKLİLERİ İÇİN ZAM ORANLARI

Bilindiği üzere SSK SGK, Bağkur kapsamında emekli olanlar için de zam oranları doğrudan enflasyon oranında olacak. 

İlan edilen son veri kapsamında 4 aylık enflasyon rakamı yüzde 5.40 oldu. Bu orana Mayıs ayı ve Haziran ayı enflasyon rakamları da eklenecek. Ardından maaş zam oranları belirlenecek. Tüm emekliler için maaş zam oranları ise 3 Temmuz tarihinde netlik kazanacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@