Koronavirüse Yakalanan Kamu Personellerine Disiplin Cezası Kararı

Bartın Valiliği'nden dikkat çeken bir koronavirüs kararı alındı. Personel kaynaklı Covid-19 vakalaarının soruşturulması ve gerekçelerin yeterli olmaması durumunda ise disiplin cezası uygulanması istendi.

Koronavirüse Yakalanan Kamu Personellerine Disiplin Cezası Kararı

Koronavirüs salgını ve vakaların artışına dair Bartın Valiliği'nden farklı bir karar alındı. Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre; Valilikte salgının yayılmasına neden olan personellerin gerekli tedbirleri almadığı tespit edilirse disiplin cezası alacak. 

KORONAYA YAKALANAN PERSONELE DİSİPLİN CEZASI

Bartın İl Salgın Denetim Merkezi Başkanı olan Vali yardımcısı Abdullah Akdaş, kamu kurum ve kuruluşlarına resmi bir yazı gönderdi. 21 Nisan tarihinde gönderilen resmi yazıda "Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında, salgının bulaşmasını önlenmesinde yetersiz kalındığı görülmektedir" ifadesi vurgulandı. Bu kapsamda yeni bir karar alındığı ifade edilen resmi yazıda disiplin cezası uygulanacağı bildirildi. 

Disiplin Cezası Uygulanmasına dair gönderilen ve Bartın İl Salgın Denetim Merkezi Başkanı ve Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş'ın imzasının yer aldığı resmi yazıdaki karar metni.

"Salgının bulaşmasını önlemek amacıyla çalışan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm amir, memur ve işçi kadrosunda görev yapan personelin herhangi bir şekilde temaslı ya da pozitif olmaları durumunda, Genelge ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis kararları uyarınca sorumlu sayıldığından, temaslı ya da pozitif etkilenen bu kişilerin temaslı ya da pozitif olma nedenleri kurum amirleri tarafından mutlaka sorgulanacaktır. Yapılan inceleme veya soruşturmada gerekçeleri yeterli görülmeyen personel hakkında kurum amirlerince disiplin işlemi yapılacaktır."

KARARA TEPKİ GELDİ

Valilik tarafından alınan karara ilişkin Bartın Eğitim-Sen Şube Başkanı Sedat Bora açıklamalarda bulundu. Bora yeterli tedbirlerin alınmadığını ifade ettiği konuşmasında öğretmenlere, kamu çalışanlarına aşı yapılmadığını, yüz yüze eğitimin devam ettiğini, uzaktan çalışma uygulamasına geçilmediğini hatırlattı.

Sedat Bora valiliğin kararına tepki gösterdiği konuşmasında ayrıca "Bartın Vali yardımcısı da kamu çalışanlarını ve öğretmenleri covid-19 olması halinde disiplin cezasıyla tehdit etmektedir. Söz konusu yazı kamu yönetimi ve eğitim yönetimi açısından hiçbir bilimsel veriye ve usule uymamaktadır. Kamu çalışanlarına yasal olarak herhangi bir sorumluluk getirmemektedir." ifadelerini kullandı. Alınan karar ile pandemiden halkın sorumlu tutulduğunu ifade eden Bora kararın yasal geçerliliği olmadığını da söyledi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@