KİT Taşeron İşçilerine Kadro Tarihi Var Mı? TBMM'de Onaylanacak

KİT'lerde çalışan taşeron işçilerin uzun süredir devam eden kadro sorunu önümüzdeki günlerde TBMM gündeminde yer alacak. KİT taşeron işçilerinin beklentisi ise kadro düzenlemesinin biran önce yapılması.

KİT Taşeron İşçilerine Kadro Tarihi Var Mı? TBMM'de Onaylanacak

KHK ile kadro düzenlemesinden yararlanamayan ve uzun süredir kadro alamayan KİT çalışanları 2021 yılında bu sorunun tamamen ortadan kaldırılmasını bekliyorlar. 

Hükümetin kadro konusunda Çalışma Bakanlığı üzerinden bir düzenleme getirmesini bekleyen KİT çalışanları, kadroya alınan diğer personeller ile aynı haklara sahip olmak istiyorlar. Peki hükümetin bir çalışması var mı?

HÜKÜMETİN KİTLERE KADRO KONUSUNDA ÇALIŞMASI VAR MI?

KİT personellerinin kadroya alınmasına dair soru önergeleri ve kanun teklifleri meclise sunuluyor. Ancak bu düzenlemelerin önemli bir kısmı muhalefet partileri tarafından verildi. AK Parti henüz KİT personellerinin kadro düzenlemesi adına bir çalışma sunmadı. 

Son olarak TBMM'ye sunulan kanun teklifi ise CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı tarafından sunuldu. 

Meclise sunulan ve önümüzdeki günlerde ele alınacak olan düzenleme ile KİT'lerde çalışan taşeron işçilerin kadro düzenlemesinin yapılması öngörülüyor. Kadro düzenlemesi ile KİT personellerinin mali ve sosyal haklarında iyileştirme öngörülüyor. 

Cahit Arı tarafından sunulan kanun teklifinin amacına ilişkin "Bu kanun teklifi ile en az altı ay taşeron işçisi olarak çalıştığı halde sürekli işçi kadrolarına alınmayan yüzde 70 mağdurları ile KİTier, özel bütçeli kamu kuruluşlar ve kanunla kurulmuş birlik ve kooperatiflere çalıştırtılan taşeron işçilerin sürekli işçi kadrolarında istihdamı öngörülmektedir." açıklaması yer aldı. 

Kimlerin Kadroya Alınmasını Öngörüyor

Kanun teklifi kapsamında sunulan düzenleme ile en az altı ay taşeron işçisi olarak çalıştığı halde sürekli ışçı kadrolarına alınmayan yüzde 70 mağdurları ile KİT'ler, özel bütçeli kamu kuruluşları ve kanunla kurulmuş birlik ve kooperatiflere çalıştırılan personellerin kadroya alınmaları amaçlanıyor. 

Yorumlar (1)
hastane 1 ay önce
DEVLETİN DEVLET HASTANESİ YUZDE 70 ENGELİNE TAKILARAK KADRO ALAMAYAN SAGLIK ÇALISANLARIN SESİNİ DUYUN DUYURUN söförler hbys aşçılar sterilizasyon labaratuvar ve radyoloji çalısanları SAGLIK ÇALIŞANI OLMAMIZA RAGMEN KADRO DIŞI KALMAKLA ÜVEY EVLAT SAYILDIK VE AŞI ÖNCELİGİMİZ DAHİ YOK BUNU BİLİN

Gelişmelerden Haberdar Olun

@