KİT Taşeron İşçilerine Kadro Düzenlemesi TBMM'de! Önümüzdeki Günlerde Görüşülecek

Kadro alamayan KİT personellerinin kadroya alınmasına dair düzenlemeyi içeren kanun teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülecek. Düzenleme KİT taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini öngörüyor.

KİT Taşeron İşçilerine Kadro Düzenlemesi TBMM'de! Önümüzdeki Günlerde Görüşülecek

Kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 70 bin KİT taşeron işçi halen kadro düzenlemesinden faydalanamadılar. Uzun zamandır kadro almak isteyen KİT personellerine yönelik yeni bir düzenleme talebi geldi. KİT taşeron işçilerinin kadrolara dahil edilmesi için yasa teklifi sunuldu. 

KİT'LERDE ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERİNE KADRO GELİR Mİ?

KİT taşeron işçilerinin kadroya alınmasına dair yasa düzenlemesi Cumhuriyet Halk Partisi tarafından TBMM'ye sunuldu. CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı imzasıyla sunulan kanun teklifinde yaklaşık 70 bin taşeron işçinin kadroya alınması öngörülüyor. 

TBMM Plan bütçe komisyonuna sunulan knun teklifi gerekçesinde KİT çalışanlarının yaşadıkları zorluklara dair açıklamalar yer aldı. 696 sayılık KHK ile binlerce taşeron işçinin kadroya alındığının ifade edildiği yasa gerekçesinde, ancak ilgili düzenlemenin tüm taşeron işçileri kapsamadığı vurgulandı.

Kadroya alınmaya dair yasa gerekçesinde "Kapsama alınmayanların başında üniversitelerin kendi bünyesinde kurduğu, kendi gelirleriyle giderlerine karşılayan, iktisadi işletmeler kapsamında Merkezi Yemekhane Müdürlüğü ile diğer İşletme Müdürlüklerinde 4857 sayılı İş Kanuna göre istihdam edilen işçiler de gelmektedir." ifadeleri yer aldı.

CHP tarafından sunulan kanun teklifinde ayrıca ekonomik duruma ilişkin detaylara da yer verilerek çalışanların zor bir süreçten geçtiği ifade edildi. Devletin kurumlarında halen taşeron firmalarda çalışan işçiler olduğunu ve bu işçilerin aynı işi yapan diğer personellerle aynı haklara sahip olamadıklarını kanun teklifi gerekçesinde vurgulandı.

Düzenleme Ne İçeriyor?

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı tarafından sunulan kanun teklifi en az altı ay taşeron işçisi olarak çalışan; sürekli işçi kadrolarına alınmayan yüzde 70 mağdurları ile KİT'ler ve özel bütçeli kamu kuruluşlar ve kanunla kurulmuş birlik ve kooperatiflere çalıştırtılan taşeron işçilerin kadroya alınmalarını öngörüyor. 

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda sunulan kanun teklifi önümüzdeki günlerde görüşülecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@