Kanun Teklifi TBMM'de Kabul Edildi! Uzman Erbaşların Emeklilik Yaşları Yükseltildi!

TBMM Genel Kurulu'nda devam eden görüşmelerde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümünde yer alan 8 madde kabul edildi. Uzman erbaşların emeklilik yaşları yapılan değişiklikle yükseltildi.

Kanun Teklifi TBMM'de Kabul Edildi! Uzman Erbaşların Emeklilik Yaşları Yükseltildi!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi için TBMM'de devam eden görüşmelerde kanunun ilk bölümü kabul edildi.

ASKERİ PERSONEL KANUNU DEĞİŞİKLİKLERİNİN İLK BÖLÜMÜ KABUL EDİLDİ!

Milli Savunma Bakanlığı personellerinin tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin bir şekilde yararlanılması ve özlük haklarının iyileştirilmesi için bazı kanuni değişiklikler yapılmasını öngören kanun değişiklikleri TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye devam ediliyor. Kanun teklifinin ilk bölümünde yer alan maddeler Genel Kurul'da oylanarak kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde uzmanlık eğitimi gören misafir askeri personeller herhangi bir ayrı muameleye tabi olmayacaklar. Aynı yerde eğitim gören personellerin aldıkları ödemeler misafir askeri personellere de verilecek.

UZMAN ERBAŞLARIN EMEKLİLİK YAŞLARI YÜKSELTİLDİ!

Uzman erbaşların emeklilik yaşları da yükseltildi. Kabul edilen kanun değişikliğine göre uzman erbaşların emeklilik yaş hadleri 52'den 55'e yükseltildi. Ayrıca bakaya ve yoklama kaçağı suçlarında özür olarak labuk edilen durumlar da kanunda belirtilen mazeretlerle sınırlı tutulacak. Bu konuda da farklı uygulama yapılmayacak.

Seferin gereği olarak uzman erbaşların orduya alınabilmesine dair yaş sınırı da yükseltildi. Buna göre lüzum görülmesi ve sağlık durumlarının elverişli olması halinde uzman erbaşlar seferin gereği olarak 60 yaşına kadar orduya alınabilecek. Bu alımlar en gençten başlanarak uygulanacak.

TEKLİFTE HANGİ MADDELER VAR?

-TSK bünyesinde uzun yıllar görev yaptıkları halde emeklilik hakkı elde edemeyen ve bu nedenlke kısa süreliğine devlet memuru olarak çalışmak zorunda kalan uzman erbaşların emekli aylıkları emsalleri ile denk hale getirilecek.

-Askeri kantinlerin elektrik, su ve yakaca giderleri genel bütçeden karşılanacak. Kiraya verilen ve üçüncü şahıslar tarafından işletilen kantinler bu kapsamın dışında kalacak.

-Dış kaynaktan doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığına görev yapmak üzere alımı yapılan subayların verilen eğitimi tamamlamadan saranan sağlık ve diğer şartları taşımadıkları anlaşılırsa ilişikleri doğrudan kesilebilecek.

-Hukuk sınıfı subayları arabuluculuk komisyonlarında yer alabilecekler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@