Kamuya Atamalarda Mülakat Sistemi Kaldırılıyor, Tayinlere Yeni Uygulama Geliyor!

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde kamuda çok önemli değişikliklere imza atılacak. Edinilen bilgilere göre kamu görevine ilk defa yapılacak tayinlerde görevin gerektirdiği durumlar dışında mülakat kaldırılacak, tayinler ise sadece merkezi sınav sonuçlarına göre yapılacak.

Kamuya Atamalarda Mülakat Sistemi Kaldırılıyor, Tayinlere Yeni Uygulama Geliyor!

Adalet Bakanlığı'nın reform çalışmaları kapsamında hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı'nda kamuda çok kritik değişiklikler yapılacak. Atamalarda mülakat kaldırılırken tayinlere ise merkezi sınav sonuçlarına göre karar verilecek.

KAMUDA MÜLAKAT KALDIRILACAK!

Adalet Bakanlığı'nın çalışmalarına devam ettiği İnsan Hakları Eylem Planı'nın kamuda büyük bir değişime ön ayak olacağı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre bu kapsamda gerçekleştirilecek olan değişimlerle kamu görevine ilk defa yapılacak tayinlerde mülakat kaldırılacak. Ancak görevin niteliğinin gerektirmesi durumunda mülakat sistemi işletilebilecek. Bunun yanında kamudaki atamalar yalnızca merkezi sınavların sonuçlarına bakılarak yapılacak. Başka kriterler uygulanmayacak. Bu şekilde mülakatların aldığı zaman ortadan kaldırılıp aksaklıkların da önüne geçilmiş olacak.

YARGIDA AYNI KONUDA FARKLI KARARLAR ÖNLENECEK!

15 Temmuz darbe girişiminin öncesinde örgüt mensuplarının yargıda konuşlanmalarının ardından aynı konuda farklı kararların çıkması büyük bir hukuki tartışmaya neden oluyordu. Bu durum 15 Temmuz sonrasında yapılan operasyonlarla büyük oranda düzeltildi. Ancak vatandaşın adalete olan güven duygusunun büyük oranda yükseltilmesi için yeni bir adım atılmaya hazırlanılıyor. Yüksek mahkemelerin ilgili dairelerinin de katılımlarıyla periyodik olarak toplantılar düzenlenecek. Bu toplantılarda aynı konularda farklı kararlar çıkmasının önüne geçilecek.

KAMU AVUKATLARININ ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLECEK

Kamu kurum ve kuruluşları tedbirsiz ve dikkatsiz davranışlar sonucunda insan hayatının zarar görmemesi için düzenleyici, denetleyici ve icra eden merci sıfatlarıyla her türlü tedbiri titiz bir şekilde alacak ve bunun sahada uygulanmasını da takip edecek. Ayrıca bir başka meslek sahibinin de avukatlık stajı yapabilmesine imkan tanınacak. Kamu avukatlarının ise özlük hakları ile çalışma esaslarında iyileştirme yoluna gidilecek.

DİN GÖREVLİLERİNE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİ VERİLECEK!

Toplumun insan haklarına karşı olan duyarlılığının arttırılması için bazı çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda din görevlilerine temel insan hakları eğitimi verilecek. Bununla da kalınmayıp mülki idare amirleri veüst kademe kamuyöneticilerinin insan hakları hassasiyetlerini daha üst noktaya taşıyabilmek için programlar düzenlenecek.

HAVALİMANLARINDA ADLİYE UYGULAMASI YAYGINLAŞTIRILACAK

Türkiye'de adalet hizmetlerinin erişilebilirliği yükseltilecek. Bu kapsamda bir süre önce İstanbul Havalimanı'nda başlatılan 7 gün 24 saat adliye uygulaması hava ve yolcu trafiğinin yoğun olduğu diğer havalimanlarında da uygulanmaya başlanacak. Bu uygulama için seçilen ilk 2 havalimanı ise Ankara ve Antalya olacak. Bu şekilde vatandaşların adl iişleri çok kısa bir süre içerisinde bitirilebilecek.

Yorumlar (1)
Usta 3 ay önce
Bu kurul yillardir neredeydi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@