Kamuda Çalışan 4/B'li Sözleşmeli Personellerin 4/A Statüsünde Kadroya Geçirilmesi İçin Dava Açıldı!

Kamuda çalışan sözleşmeli personellerin kadroya alınmaları için Enerji Bir-Sen tarafından dava açıldığı bildirildi. Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul bu davanın tüm sözleşmeli kamu personelleri için emsal niteliğinde olacağını ifade etti.

Kamuda Çalışan 4/B'li Sözleşmeli Personellerin 4/A Statüsünde Kadroya Geçirilmesi İçin Dava Açıldı!

Kamuda sözleşmeli personel olarak çalışanlar için önemli bir gelişme yaşandı. Enerji Bir-Sen tarafından bir dava açılarak sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmeleri talep edildi.

SÖZLEŞMELİ PERSONELLERİN KADROYA GEÇİRİLMESİ İÇİN DAVA AÇILDI!

Memur-Sen'e bağlı olan Enerji Bir-Sen Sendikası tarafından kamuda 4/B statüsü ile sözleşmeli olarak çalışan bir personelin 4/A statüsünde kadroya alınması için dava açıldığı bildirildi. Konuya dair Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul açıklamalarda bulundu.

500 BİN SÖZLEŞMELİ PERSONEL İŞ GÜVENCESİ OLMADAN ÇALIŞIYOR!

3,5 milyon kamu çalışanının arasında 500 bin kişinin 4/B statüsünde sözleşmeli olarak istihdam edildiğini söyleyen Hacı Bayram Tonbul, “İstihdam edilmelerinden çalıştıkları işlere kadar kadrolu personellerle aynı durumda olan sözleşmeliler ile kadrolular arasında çok büyük özlük hakları farkları bulunmaktadır. Bu personellerin sözleşmelerindeiş güvencisi çok büyük bir eksikliktir. Sözleşme sona erdiğinde çalışılan kurumun istediği takdirde bu sözleşmeleri yenilememe hakkı vardır. İş güvencesiz olarak çalışan kamu personelleri bu açıdan büyük bir stres altında bırakılmaktadır. Son yerel seçimlerde bunun olumsuz sonuçlarını takip ettik. Bazı belediyeler keyfi olarak sözleşmeli personellerin sözleşmelerini uzatmadılar ve onları işten çıkardılar. İş güvencesi kamu hizmetinin olmazsa olmazıdır. Kamu personelleri zarar görünce bundan devlet hizmetleri de etkilenmektedir.” dedi.

KADROLULAR İLE SÖZLEŞMELİLER ARASINDAKİ MAKAS AÇILIYOR

Sözleşmeli kamu personellerinin tek yaşadıkları sorunun iş güvencesi olmadığına dikkat çeken Hacı Bayram Tonbul, “Sosyal güvenceden gelir vergisine, kademe derece ilerlemesinden görevde yükselme sınavına kadar çak sayıda konuda sözleşmeli personeller mağduriyet yaşamaktadırlar. Kadrolular ile sözleşmeliler arasında özlük hakları açısından makas her geçen gün artmaktadır. Daha önce döndem dönem sözleşmeli personeller kadroya geçiriliyordu. O zaman hangi gerekçelerle bu işlem yapılıyorsa şimdi de aynı gerekçelerle sözleşmeliler kadroya geçirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞMELİ PERSONELLER İÇİN EMSAL OLACAK DAVA

Açtıkları dava hakkında bilgi veren Hacı Bayram Tonbul, “Biz sendika olarak sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi için bir üyemiz üzerinden dava açtık. Devlet Su İşleri'nde 4/B statüsünde 3 yıllık görev süresini tamamlayan bir üyemizin 4/A statüsünde kadroya geçirilmesi için Ankara İdare Mahkemesinde dava açtık. Bu dava tüm sözleşmeli personeller için emsal niteliğinde olacak. Ancak bizim nihai talebimiz kamuda kadrolu ve sözleşmeli personel ayrımına tamamen son verilmesidir.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@