İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 112 Acil Çağrı Merkezlerine 1500 Personel Alımı Yapılacağını Açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün bir açıklama yaparak 112 Acil Çağrı Merkezlerine 1500 personel alınacağını duyurdu. Bu personellerin 800'ünün Acil Çağrı bölümünü bitiren adaylardan seçileceği yine Bakan Soylu tarafından bildirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 112 Acil Çağrı Merkezlerine 1500 Personel Alımı Yapılacağını Açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karabük 112 Acil Çağrı Merkezi tanıtım toplantısına katılarak açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu 112 Acil Çağrı Merkezlerine 1500 personel alımı yapacaklarını ilan etti.

Türkiye'de Acil Çağrı Merkezi konusunda büyük bir atılım yapıldığını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün Türkiye'de 70. ilimiz olan Karabük'ü 112 numarası adı altında tüm acil çağrılar için hizmete alıyoruz. Haziran sonunda vatandaşlarımız 112'yi aradıklarında tüm acil çağrılara ulaşabilecekleri bir sistemi oluşturacağız. Tüm gayretimiz bunun içindir.” dedi.

112 ACİL ÇAĞRI MERKEZLERİNDEN VATANDAŞLARA ETKİN HİZMET!

112 Acil Çağrı Merkezleri'nin çalışma sistemi hakkında konuşan Bakan Soylu, “Vatandaşımız 112'yi aradıklarında önce acil çağrı elemanlarımıza ulaşıyorlar. Çağrıyı gönderen vatandaşımızın telefonunda tespit edilebiliyorsa hem konumu hem de adı soyadı ilgili birime ulaştırılıyor. Bu işlemler saniyeler içerisinde yapıldığı için vatandaşlarımızın bekledikleri acil yardım için hemen harekete geçilebiliyor.” ifadelerini kullandı.

1500 ÇARĞI MERKEZİ PERSONELİ ALIMI YAPACAĞIZ

112 Çağrı Merkezlerinin personel alımlarıyla geliştirildiğini söyleyen Bakan Soylu, “2021 yılı içerisinde 112 Çağrı Merkezleri için 1500 personel alımı yapacağız. Bunların 800'ünü de Acil Çağrı bölümünü bitirmiş kardeşlerimizden seçeceğiz. İlk önce KPSS puanlarını belirledik ve bir mülakat listesi oluşturuldu. Şimdi mülakatları yapmaya başlayacağız. İnşallah Mayıs sonu ve Haziran başı gibi de alımları gerçekleştireceğiz. Ardından eğitimler başlayacak ve sonrasında bu 1500 yeni personelimiz vatandaşlarımıza daha etkin bir hizmet vermememize yardımcı olacaklar.” şeklinde konuştu.

YERLİ VE MİLLİ ÇAĞRI YAZILIMI

Yerli ve milli çağrı yazılımı ile tüm dünyada büyük bir dikkat çekmeyi başardıklarını söyleyen Bakan Soylu, “Bu yazılım dünyanın birçok yerinde ödüller almayı başardı. Bu bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır. Akıllı bir yeni nesil çağrı sistemimiz var. Bütün kurumlara yapılan çağrıların ne zaman yapıldığı, hangi aralıklarla geldiği, nereden geldiği, kazaların oluş yerlerinin sistematik analizi, ambulansların olay yerine varış süreleri, müdahalenin ne şekilde yapılabildiği gibi analiz yapma kabiliyetine sahip bir yazılım ile vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@