Hakim ile sanıklar arasında ilginç diyaloglar Megafon tutmak suç mu?

EDİRNE'de, Diyarbakır'ın Sur ve Şırnak'ın Cizre ilçelerindeki sokağa çıkma yasaklarını protesto gösterisine katılan ve haklarında dava açılan 38'i Trakya Üniversitesi öğrencisi 39 kişinin yargılanmasına başlandı....

Memurlar 03.11.2016, 16:45
Hakim ile sanıklar arasında ilginç diyaloglar Megafon tutmak suç mu?
(DHA) - EDİRNE'de, Diyarbakır'ın Sur ve Şırnak'ın Cizre ilçelerindeki sokağa çıkma yasaklarını protesto gösterisine katılan ve haklarında dava açılan 38'i Trakya Üniversitesi öğrencisi 39 kişinin yargılanmasına başlandı. Sanıklardan M.B. adlı kız, "Nişanlıyım ve evlenme hazırlığı yapıyorum. Bu dava yüzünden her gün karakola gidip imza veriyorum. Artık karakola gitmek istemiyorum. Hakkımda verilen tedbiri kaldırılmasını istiyorum. Yaptıklarımdan dolayı pişmanım" dedi.

Edirne'de geçen 20 Aralık ve 15 Mart tarihlerinde Diyarbakır'ın Sur ile Şırnak'ın Cizre ilçelerindeki sokağa çıkma yasaklarını protesto gösterisi düzenleyen, aralarında HDP Edirne Merkez İlçe Başkanı Selahattin Karatoprak'ın da bulunduğu Trakya Üniversitesi'nde öğrenim gören ve Demokratik Gençlik Derneği (Dem-Genç) üyesi toplam 39 kişi hakkında, 'terör örgütü propagandası yapma' ve 'suç ve suçluyu övme' gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması, Edirne 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan 24'ü katıldı.

Sanıkların suçlamaları kabul etmediği duruşmada, sosyal medya üzerinden basın açıklaması olduğunu duyarak katıldıklarını ve Kürtçe atılan sloganların da ne anlama geldiğini bilmediklerini savundu.

Protestoda basın açıklamasını okulan üniversite öğrencisi E.E. ile hakim Tayyip Özdurmaz arasında ilginç diyaloglar yaşandı. E.E., savunmasında, "Basın açıklaması olacağını sosyal medya üzerinden öğrendim. Saraçlar Caddesi’nde gezerken tesadüfen eyleme katıldım" demesi üzerine hakim Özdurmaz, "Basın açımlamasını eline tesadüfen verip mi okuttular? Tesadüfen mi okudun? Senin okuman mı güzeldi, seni mi seçtiler?" demesi salonda gülüşmeler neden oldu.
Üniversite öğrencisi M.İ. de protestoya sosyal medya üzerinden duyarak katıldığını belirterek, ülkede insanların ölmemesi ve doğanın zarar görmeden, barış sağlansın diye basın açıklamasına katıldığını her hangi bir toplantıyı organize etmediğini söyleyerek üzerine atılı suçu kabul etmediğini söyledi. Bunun üzerine hakim Özdurmaz, "Basın açıklamasında megafonu tutmuşun" hatırlatması üzerine M.İ., "Basın açıklaması yapılacağı sırada bir kargaşa oldu ve megafonu bana verdiler. Megafonu tutmak suç mu?" dedi.

'PİŞMANIM EVLENECEĞİM'

Sanıklardan Trakya Üniversitesi'nde eğitim alan M.B. adlı kız öğrenci bulunduğu Van'dan SEGBİS ile savunmasını yaparken, basın açıklamasına katıldığı için pişman olduğunu anlatı. M.B., "Okulu bırakıp Van'da ailemle yaşamaya başladım. Nişanlıyım ve evlenme hazırlığı yapıyorum. Bu dava yüzünden her gün karakola gidip imza veriyorum. Artık karakola gitmek istemiyorum. Hakkımda verilen tedbiri kaldırılmasını istiyorum. 5 ay sonra evleneceğim, bu yaptıklarımdan dolayı pişmanım" dedi.

Mahkeme, verdiği kısa aranın ardından 'terör örgütü propagandası yapma' suçlamasıyla yargılanan sanıklar hakkındaki yurtdışına çıkış yasağını kaldırırken, diğer sanıklar hakkındaki kararın devamına karar verip, duruşmayı erteledi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@