Görevinden İstifa Eden Kamu İşçisi Yeniden Eski İşine Dönebilir Mi?

Kamu kurumlarında işçi olarak çalışırken istifa eden kamu işçileri, yeniden görevine dönebilir mi? Kamu Gündemi olarak yanıtladık.

Görevinden İstifa Eden Kamu İşçisi Yeniden Eski İşine Dönebilir Mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında yüz binlerce kamu işçisi görev alıyor. 

Daha önceki dönemlerde istihdam edilen kadrolu kamu işçilerinin yanında KHK kapsamında kadroya alınan ve 4D statüsünde çalışan kamu işçileri bulunuyor. Kamu işçilerin çok sayıda mali ve sosyal hakkı yasal güvence altında. 

Ancak bazı özel durumlar kamu işçileri tarafından merak ediliyor. 

KADROYA ALINAN KAMU İŞÇİSİ YENİDEN GÖREVİNE DÖNEBİLİR Mİ?

Kamuda çalışan personellerin hakları ilgili kanunlar kapsamında güvence altında olsa da kamu işçileri için özel durumlar olabiliyor. 

Bu özel durumlardan bir tanesi de, istifa eden kadolu kamu işçilerinin göreve dönme süreci ile ilgili. Herhangi bir kamu kurumunda kadrolu olarak çalışan bir personel görevinden istifa ederse iş akdi tamamen sonlanır. 

Memurlar için; Kamuda çalışan personeller için sınavsız geri dönüş ilgili mevzuat hükümleri ile mümkün. Burada 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yer alan 92. madde kamu personellerinin istifa sonrası dönüşleri için örnek teşkil ediyor. 

Ancak aynı durum kamu işçileri geçerli olmayabilir. 

Kamu işçilerinin görevlerinden istifa durumunda geri dönüşlerine ilişkin bir mevzuat olmadığından dolayı işçilerin sınavsız geri dönüşleri mümkün olmayabilir. Bu işçiler ilk defa işe giriş sınavlarıyla görevlerine dönebilirler. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@