Gelecek Partisi Ve Deva Partisi Kamu Personellerine Ne Vaat Ediyorlar?

Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarlarından Ahmet Ünlü bugünkü yazısında Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi ile Ali Babacan'ın Deva Partisi'nin kamu personellerine neleri vadettiklerini kaleme aldı.

Gelecek Partisi Ve Deva Partisi Kamu Personellerine Ne Vaat Ediyorlar?

Siyasi partilerin programlarında kamu personelleri için vadedilenleri köşesine taşıyan Yeni Şafak köşe yazarı Ahmet Ünlü bugünkü yazısında Gelecek Partisi'nin ve Deva Partisi'nin programlarını analiz etti.

KAMUDA MÜLAKAT KALDIRILACAK MI?

Gelecek Partisi'nin kamu personeli istihdamında izleyeceği politikaya değinen Ahmet Ünlü şu ifadelerle yazısına giriş yaptı:

“Gelecek Partisi'nin programında kamuya personel alımlarında uygulanan mülakat sisteminin kaldırılacağı yazıyor. Buna göre kamu peroneli istihdamı, meslek içi yükselme, nitelikli görevlere seçilmelerde objektif kriterlere dayalı sınavların yapılması amaçlanacak. Yıllarca Bakanlık ve Başbakanlık yapmış birisinin mülakat sistemini kaldıracağını söylemek en hafif tabirle devlet sistemini hiç tanımadığını göstermektedir. Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan birisinin en azından meslek memurluğu alımlarında mülakatın kaldırılmasının imkansız olduğunu bilmesi gerekirdi. Mülakat sınavlarına ilişkin daha öncemevzuatlarda imzası bulunan birisi olan Ahmet Davutoğlu'nun mülakatları kaldıracağını söylemesi hayalden öteye geçmez. Adama sorarlar bakanlık yaparken neden mülakatları kaldırmadınız?”

İCRANIN İÇİNDEYKEN NEDEN YAPMADINIZ?

Ahmet Davutoğlu'na yönelik eleştirilerinin sürdüren Ahmet Ünlü, “Gelecek Partisi'nin programında kamu görevlerinin yürütülmesinde yaşanan aksaklıkların en büyük nedenlerinden birisi olarakkamuda istihdamın ömür boyu kazanılmış bir hak olarak görülmesi yazılmış. Devlet memurluğunda ömür boyu hak şeklinde bir şey yoktur. Bu ifade büyük bir cehaletin ürünüdür. Ayrıca Ahmet Davutoğlu'nun partisinin programında kamu hizmetlerinin yürütülmesinde liyakate dayalı ve performansı ön plana çıkaran bir performans sistemine geçileceği belirtiliyor. Peki icranın içindeyken bu sistemi neden kurup uygulamadınız? Özetle Gelecek partisi'nin kamu personeli vaatlerine baktığımızda çok fazla gelecek ortaya koyamadığını görüyoruz. Yıllarca kamu görevlerinde bulunan Ahmet Davutoğlu kamuyu tanımamış. Mülakatları kaldıracağını söylemesi yerine mülakatlarda kamera bulundurulup adayların haklarının gasp edilmeyeceğini ifade etseydi daha gerçekçi olurdu.” dedi.

ALİ BABACAN İMZALADIKLARINI UNUTMUŞ!

Deva Partisi'nin kamu personelleri için programında yer alan detayları da açıklayan Ahmet Ünlü yazısına şöyle devam etti:

“Mülakat'ın kaldırılacağını yine yıllarca bakanlık yapan Ali Babacan'ın Deva Partisi d evaat olarak veriyor. Ona da sormak gerekir yıllar boyu çok önemli görevlerde bulundunuz ve bunu neden uygulamadınız? Ali Babacan da mülakat sistemini kaldıracağını söyleyerek devleti hiç tanımadığını ortaya koydu. Ali Babacan görevdeyken görevde yükselme ve kamu görevlerinde personel alımlarına dair imzaladığı yönetmelikleri bugün unutmuş. Bugün o yönetmeliklerin tam zıttını parti programlarına işletmiş.”

GELECEK PARTİSİ VE DEVA PARTİSİ'NİN KAMU PERSONELLERİNE VERDİKLERİ VAATLER İNANDIRICI DEĞİL!

Her iki partinin programlarında kamu personellerine dair detaylar üzerine bir değerlendirme yapan Ahmet Ünlü yazısına şu sözlerle son verdi:

“Gelecek Partisi ve Deva Partisi'nin kamu personellerine dair vaatlerinde gerçeklerden uzak olduklarını görüyoruz. Keşke tüm sorun bununla sınırlı kalsaydı. Aynı zamanda her iki partinin de kamuya dair cidid bir bilgi birikiminin olmadığı ortada. Hangi parti iktidara gelirse gelsin mülakatı kaldıramaz. Ayrıca kaldırmamalıdır da. Mülakat uygulamasına objektif kriterler getirebilirsiniz. Olması gereken de budur. Ancak hem Babacan hem de Davutoğlu Bakanlık görevlerindeyken bu dediklerin tam zıttı olan kararların altına imza atmışlar. Bugün de bu söylemleri inandırıcılıktan uzaktır.”

Yorumlar (1)
Tahir 3 ay önce
İşçi memura zamdan söz edin biraz.işçi memur ölüyor.yarın oturacaklar masaya kaç alacaklar pardon kaç verecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@