E Devlet Üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Ücretli Öğretmen Maaşları 2021

Genellikle Öğretmen açığı bulunan okullarda ataması yapılan ve girdiği ders saati kadar ödeme yapılan öğretmenlere ücretli öğretmen denir. Peki Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Ücretli öğretmenler hangi derslere girer ve ortalama ne maaş alırlar? tüm soruların cevabı haberimizde.

E Devlet Üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Ücretli Öğretmen Maaşları 2021

E-Devlet ücretli öğretmenlik başvurusu yapmak isteyen kişiler T.C. kimlik numaraları ve E-Devlet şifrelerini ile birlikte sisteme giriş yapmalıdır. E-Devlet şifresini bilmeden vatandaşlar şifresini öğrenmek için en yakın PTT şubesine başvurarak şifre sahibi olabilir. 

E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına Milli Eğitim Bakanlığı Ücretli Öğretmenlik Başvurusu yazarak başvuru sayfasına ulaşılır. 

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ücretli öğretmenlik başvuru için gereken evraklar şu şekilde sıralanır:

•    Ücretli öğretmenlik başvuru formu
•    Diploma ya da mezuniyet belgesi
•    Kimlik kartı fotokopisi
•    Pedagojik formasyon belgesi ya da ortaöğretim alanı öğretmenliği için tezsiz yüksek lisans belgesi
•    KPSS sonuç belgesi
•     Adli sicil kaydı 
•    Kurs ya da seminer katılım belgeleri

Ücretli Öğretmenler Hangi Alanlarda Ders Verir?

Ücretli öğretmenlerin ders verdiği alanlar çeşitli olmak ile birlikte din kültürü ve ahlak bilgisi dersine girmeleri mümkün değildir. Aynı zaman da ders veremedikleri diğer alan ise yabancı dil dersidir. Bu zorunluluk ilkokul seviyesine kadar geçerlidir.  Ücretli öğretmenlik başvuru alanları şu şekilde sıralanır:

•    Tarih öğretmenliği bu alanlardan biridir. Tarih konuları öğrenciler ile birlikte işlenir. Bu konular Osmanlı Tarihi, Selçuklu Tarihi, İnkılap Tarihi gibi ülke ve coğrafya için geçerli başlıca konulardan oluşur.
•    Edebiyat Öğretmenliği bir diğer alandır ve öğretmenler bu alanda Türk Edebiyatı başta olmak üzere farklı türlere de yer vererek şiir, roman, öykü, deneme, makale gibi türlerden örnekler işler.
•    Resim Öğretmenliği ise çeşitli faaliyetlerin yer aldığı farklı boya tiplerinin kullanıldığı ve eserlerin ortaya çıkarılması için alan yaratıldığı bir türdür.
•    Müzik Öğretmenliği notaların yönleri, sıralamaları gibi şarkı, türkü çalmayı ve söylemeyi öğreten derstir. Öğretmen burada öğrencilerine flüt, gitar gibi farklı enstrümanlar çalmayı öğretir.
•    Türkçe Öğretmenliği ise dil bilgisi derslerinin işlendiği alandır. Burada öğrenciler dil bilgisini, imla kurallarını, söz sanatlarını, edebi türleri öğrenir.
•    İngilizce Öğretmenliği alanı başlangıç seviyesinde öğrencileri ilerletmek amaçlı İngilizce kelimelerin anlamlarının karşılıkları gibi bu kelimelerin telaffuzları gibi konuların işlenmesidir.

Ücretli Öğretmenin Görevleri Nedir?

Ücretli öğretmenlerin görevleri öncelikle öğrencilerine dersi verimli bir şekilde anlatmaktır. Öğrencilerinin eksikliklerini görmek ve telafi sağlamak başlıca görevlerindendir. Ayrıca bu eksiklikler hakkında öğrencinin velisini bilgilendirmek de işinin bir parçasıdır. Öğretmen eğitim ve öğretim dönemi boyunca müfredatın sunduğu konuları işlemeli ve öğrencilerin aktif bir şekilde derslere katılımlarını sağlaması gereklidir.

Dersler içinde slayt gibi araçlardan yararlanmalı dersin konusuna göre öğrencilere anlatımı pekiştirici sorular ile öğrenimi sağlamalıdır. İşlenen konulardan hazırlanmış sınav soruları oluşturmalıdır. Dönem için ders programı oluşturmalı ve bu programı takip etmesi gereklidir. Öğrencilerin yoklamasını almalıdır. Sınav notlarını zamanında ve doğru açıklamalıdır. Öğrencilerin herhangi bir konuda takıldıkları, anlamakta güçlük çektikleri konular üzerinde durmalı ve öğrencilerin konuyu kavradıklarından emin olmalıdır. 

Sınıf içerisinde disiplini sağlamalıdır. Dersin içeriği hakkında ek kaynaklara başvurmalı ve öğrencileri de konu hakkında teşvik etmelidir. Öğrencilere güncel kaynaklar ve olaylardan örnekler sunması ve gezi gibi etkinlikler düzenlenmesinde rol oynayıp, katılım göstermesi gereklidir.

Ücretli Öğretmenlik Maaşı Ne Kadardır?

Ücretli öğretmen maaşı kadrolu öğretmenlerin maaş oranlarına göre düşüktür. Ücretli öğretmenlik başvuru işlemlerinde de belirtildiği gibi kazanılan tutar, öğretmenin girdiği ders saatine göre değişiklik gösterir. Bu değişikliğin yanı sıra ücretli öğretmenliğin maaş tutarı illere göre de değişiklik gösterir. Bir ücretli öğretmenin ortalama maaş aralığı 2000 TL ila 2400 TL arasında değişiklik gösterir. Ders saati arttıkça maaş tutarı da artış gösterir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@