Darbe girişimi bilimsel kongreyi de vurdu

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile İstanbul Üniversitesi işbirliğinde Yunanistan'la ortaklaşa düzenlenen Uluslararası 10'uncu Ege Analitik Kimya Günleri Kongresi'ne, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye üzerinde yarattığı olumsuz etki nedeniyle davet edilen yabancı akademisyenlerden 60'ı katılmadı.

Memurlar 30.09.2016, 19:01
Darbe girişimi bilimsel kongreyi de vurdu

Burak GEZEN (DHA) - ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile İstanbul Üniversitesi işbirliğinde Yunanistan'la ortaklaşa düzenlenen Uluslararası 10'uncu Ege Analitik Kimya Günleri Kongresi'ne, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye üzerinde yarattığı olumsuz etki nedeniyle davet edilen yabancı akademisyenlerden 60'ı katılmadı. Kongreye katılan 25'e yakın yabancı akademisyenden bir bölümü ise bugün basının huzuruna çıkıp, Türkiye'de her şeyin normal olduğunu ve korkulacak bir durum bulunmadığı mesajı verdi.

Uluslararası 10'uncu Ege Analitik Kimya Günleri Kongresi, ÇOMÜ Terzioğlu Kampusu’ndaki Troia Kültür Merkezi'nde dün başladı. Kongreye, 25'i yabancı toplam 430 akademisyen katıldı. 2 Ekim Pazar gününe kadar bildirilerin sunulacağı kongreye, davet edilen ancak 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek gelmeyen 60 yabancı akademisyen katılmadı. 25'i yabancı toplam 430 akademisyenin katıldığı kongreyi düzenleyen komite, yabancı akademisyenlerle basın toplantısı düzenledi.

ÇOMÜ Kimya Bölüm Başkanı ve Komite Başkanı Prof. Dr. Yusuf Dilgin, 10'uncu Ege Analitik Kimya Günleri'nin her iki yılda bir Yunanistan ile Türkiye arasında düzenlendiğini söyledi. Kongrede 430 katılımcının bulunduğunu belirten Prof. Dr. Dilgin, daha fazla misafir beklediklerini, birçok kişinin gelmek istediğini ancak darbe girişiminden sonra ülkenin güvenli olmadığını gerekçe göstererek kongreye katılmadığını söyledi. Buna rağmen bazı misafirlerin ülkenin güvenli olduğunu söyleyerek katılım gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Dingin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef 60'a yakın yabancı akademisyen bu kongreye gelmekten vazgeçti. Ama çok başarılı bir kongre geçiriyoruz. Yurtdışından 25 katılımcı geldi. Bunların 11'i Yunanistan'dan geldi. Almanya'dan, Ukrayna'dan, Bulgaristan ve Makedonya'dan da katılımcılar bulunuyor. İptaller daha çok Yunanistan'dan oldu. Çünkü Yunanistan ile ortak düzenlenen bir konferans. Yunan katılımcılara çok mail gönderdik. Türkiye'de, özellikle Çanakkale'de hiçbir sorunun olmadığını anlattık. 15 Temmuz darbe girişimi dahil Çanakkale'de herhangi bir olayın olmadığını, kendilerine her türlü konuda yardımcı olacağımızı söylemimize rağmen, Çanakkale'nin çok güzel ve şehir olduğunu söylemimize rağmen maalesef 15 Temmuz darbe girişimden sonra korktuklarını ifade ederek, gelmekten vazgeçtiler."

Prof. Dr. Yusuf Dilgin, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye'de pek çok alanda olumsuz yansımaları olduğu gibi bilimsel etkinlikleri de olumsuz yönde etkilediğini belirterek, "Türkiye'de gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde pek çok konferans iptal edildi. Biz bu konferansı her ne şekilde olursa olsun yapacağız dedik. Birçok konferansın katılımcılar gelmediği için iptal edildiğini de duyduk. Ama kararlı bir şekilde bu konferansı gerçekleştirmek istedik ve bu günlere geldik" diye konuştu.

Kongrenin düzenleme komitesi üyesi ve İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Reşat Apak, yabancı konuklarla birlikte düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Kongreye yabancı katılım sayısında 60'a yakın iptal oldu. Buna karşılık 25 yabancı öğretim üyesi büyük bir cesaretle, Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullarda kendi açılardan belirli bir risk alarak, çünkü biliyorsunuz bir dezenformasyon kampanyası var yurt dışında. Bu cesaretleriyle Türkiye'ye gelmişlerdir. Kongremizi şereflendirmişler ve dayanışmalarını sergilemişlerdir. Bundan ötürü kendilerine teşekkürü bir borç biliyoruz" diye konuştu.

Basın toplantısına katılan yabancı öğretim üyeleri ise 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Türkiye'de her şeyin normal olduğu ve korkulacak bir durum bulunmadığı mesajını verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@