Bekçi Olmak İçin Gözlük, Dövme, Diş Teli Engel Midir? 2021 Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Yakın zamanda ilan çıkılması beklenilen Bekçi alımı için bazı adaylar sağlık şartlarını merak etmektedirler. Vücudunda Dövme olanlar, diş teli ve gözlük takanlar bekçi olabilir mi? 2021 Bekçilik Sağlık Şartları ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Bekçi Olmak İçin Gözlük, Dövme, Diş Teli Engel Midir? 2021 Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

2021 Bekçilik Sağlık Şartları Nelerdir?

2021 yılı için bekçi sağlık koşulları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Bekçi adaylarında şeker ya da tansiyon gibi sağlık sorunlarının olmaması gerekir.
 • Boy ve kiloları vücut kitle endeksine ve bekçi alım şartlarına uygun olmalıdır.
 • Bekçi adaylarında konuşma aksaklığı bulunmamalıdır.
 • Duruş bozukluğu gibi problemler yaşamamalıdır.
 • Bekçilik için aday olan kişiler de vücutta dövme ya da iz gibi unsurların bulunmaması gerekir.
 • Görme bozukluğu, renk körlüğü gibi sağlık sorunları olmamalıdır.

Ayrıca belirtilen hastalıklardan birine de sahip olunmaması zorunludur. Bu hastalıklar başlıca; astım, kronik bronşit, göğüs kafesi ameliyatı geçirme, göbek ya da karın ya da kasık fıtığı, anemi, diyabet, şaşılık, göz tansiyonu, katarakt, böbrek kisti veya taşı ya da tümörü, vücutta herhangi bir kas hastalığı, vücutta herhangi bir eklem hastalığı, varis, tiroid bozukluğu, romatizma, Behçet hastalığı, bel ya da boyun fıtığı, epilepsi, organ eksikliği gibi hastalıkların olamaması gerekir.

Bekçilik Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Bekçilik için sağlık raporu almak isteyen kişiler bekçilik için hak kazandıkları Eğitim Şube Müdürlüğüne gitmelidir. Bu müdürlükte kişilere verilecek sağlık formları doldurulmalıdır. Sağlık formu doldurulduktan sonra Eğitim Şube Müdürlükleri tarafınca belirlenmiş olan hastanelere giderek bekçi adayları Bekçilik Genel Sağlık Raporu alması gerekir.

Hastanede izlenmesi gereken öncelikli adımlar dahiliyeye gidilerek kan verilmesi ve kan testinin yapılmasıdır. Ardından bekçi adayı göz muayenesine yönlendirilerek renk körlüğü olunup olunmadığı test edilir. Sonrasında kişi kulak burun boğaz bölümünde kulak zarı testine sokulur ve kulak zarında kişinin duymasını engelleyecek herhangi bir problem var mı diye kontrol işlemi sağlanır. EKG çekimi, kardiyoloji departmanında yapılarak bekçi adayı üroloji bölümüne sevk edilir ve idrar tahlili ile böbrek muayenesi yapılır.

Bekçi adayının hareket kabiliyeti açısından bir problem teşkil etmemesi için nöroloji bölümünde denge testine tabii tutulur. Ardından aday diş bölümüne yönlendirilerek ön dişleri kontrol edilir ve kontrolde ön dişlerinde 5 adet eksik bulunan kişi adaylığa devam edemez, aday olarak devam etmek istiyor ise dişlerin tamamlanma koşulu bulundurulur. Bu kontrollerin sonuçları hastane heyeti tarafından değerlendirilir ve sağlık raporu oluşturulur. Bu rapor Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Daire Başkanlığına gönderilir.

Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Bekçi olmak koşulları şu şekilde sıralanır:

 • Adayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması zorunludur
 • Eğitim düzeyi en az lise mezunudur
 • Boy olarak aday en az 167 cm olmak zorundadır
 • Askerlik hizmetini tamamlamış olması şarttır
 • Bekçilik için adli sicil kaydı bulunmamalıdır
 • 18 yaşından büyük, 31 yaşından küçük olmalıdır

Bekçilik İçin Gözlük, Dövme, Diş Teli Engel Midir?

Bekçi olmak için gözlük takmak, diş teli, dövme engel durumu değişiklik gösterir. Gözlük kullanımı engel değildir fakat göz sağlığı belirlenmiş şartlardan fazla bozuk ise görme bozukluğu sebebi ile engel teşkil eder. Dövme vücutta belirlenen üniformadan görünecek şekilde ise engel teşkil eder, değil ise sağlık şartları için engel teşkil etmez. Fakat dövmeli adaylar için adaylık sürecinde yüksek elenme riski bulunur. Diş teli kişiye belirli bir süre zarfı için uygulandığından adaylık için engel teşkil etmez.

Bekçi Maaşları Ne Kadardır?

Bekçi maaşlarının miktarı adayın mezuniyet durumuna göre değişir. Buna göre bekçilik için maaş aralığı şu şekildedir:

 • Lise mezunu için bekçi maaşı 4352 TL ila 4455 TL arası değişir
 • Önlisans mezunu için bekçi maaş aralığı 4357 TL ila 4400 TL’dir
 • Lisans mezunu olan ve evli olmayan bekçiler için ise maaş 4404 TL ila 4657 TL aralığındadır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@