Başsavcı'dan 'Soruşturmalara müdahale etmeyin' uyarısı

MANİSA Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sürdürülen operasyonlar ile ilgili emniyet ve yargı mensuplarına akıl verme yarışına girişildiğini ileri sürerek, siyasilerden...

Memurlar 01.10.2016, 15:51
Başsavcı'dan 'Soruşturmalara müdahale etmeyin' uyarısı
Ersan ERDOĞAN/MANİSA, () - MANİSA Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sürdürülen operasyonlar ile ilgili emniyet ve yargı mensuplarına akıl verme yarışına girişildiğini ileri sürerek, siyasilerden ve vatandaşlardan soruşturmalara zarar verecek şekilde müdahale etmemelerini istedi.

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, FETÖ/PDY soruşturması ile ilgili yargı ve emniyet mensuplarının acımasızca eleştirildiğini belirtti. Cumhuriyet Başsavcısı Şimşek, şunları söyledi:

"Darbe teşebbüsü sonrası en çok yükü üzerinde bulunduran yargı ve emniyete bir akıl verme yarışıdır gidiyor. Elde edilen delillerin takdir ve değerlendirmesini, maşallah hakim ve savcılardan başka herkes yapıyor. Kimin gözaltına alınacağına ya da alınmayacağına, kimin hakkında soruşturma yapılıp yapılmayacağına, zamanlamanın ne zaman uygun olacağına kararlar veriliyor" dedi.

Şimşek, siyasilerden ve vatandaşlardan acele eleştiriler yaparak moral ve motivasyonlarını bozmamaları, asla soruşturmalara zarar verecek şekilde müdahale etmemeleri noktasında destek istediklerini belirterek, "Yürütülen soruşturmalar, önem ve hassasiyetine göre verilen gizlilik kararları ile hukuk çerçevesinde, kul hakkı yenmeden yürütülmeye çalışılırken sürekli sulandırma ve kaos planlarından vazgeçmeyen hain örgüt üyeleri, sabırsız ve aceleci insanımızı da yönlendirmeye çalışıyor. Hain girişim sonrası yargısı, emniyeti, askeriyesi ve MİT'in yarısı tasfiye edilmişken, örgüt üyesi olan şüphelilerin hepsinin bir günde toplanıp tutuklanması asla mümkün değildir. Bu vatanın bağımsız kalmasını isteyen basın ve medya mensupları, bütün siyasetçiler ve vatandaşlarımızın yargıya ve emniyete bugüne kadar olmadıkları düzeyde yardımcı olmasını, acele eleştiriler yaparak moral ve motivasyonlarını bozmamalarını, asla soruşturmalara zarar verecek şekilde müdahale etmemelerini, manevi desteklerini esirgememelerini bekliyoruz. FETÖ ve diğer hain örgütler ile mücadelede bu kilit kurumlar başarılı olursa ülkenin geleceği de o kadar aydınlık olacaktır. Önümüzde dünya tarihinin en kapsamlı ve örgüt üyesi en çok olan yapısı ile mücadele ediliyor. Bu örgüt kırk yıllık bir yapı ve çok profesyonel, haliyle mücadele de uzun ve meşakkatli sürüyor ve sürmeye de devam edecek. Biraz sabır, biraz güven. 19 Mayıs 1919 ruhu bugün yeniden yeşerecek ki; bağımsızlık ve hürriyet mücadelesinde başarılı olabilelim."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@