Aktif İş Gücü Yönetmeliği Resmi Gazete'de! TYP İşçilerinin Sözleşme Süresi Uzatılabilecek

TYP kapsamında çalışan personellerin çalışma süreçlerine ilişkin yeni karar yayımlandı. Türkiye İş Kurumu tarafından hazırlanan düzenlemede, Toplum Yararına Program kapsamında çalışanların sözleşme sürelerinin uzatılması öngörülüyor.

Aktif İş Gücü Yönetmeliği Resmi Gazete'de! TYP İşçilerinin Sözleşme Süresi Uzatılabilecek

Toplum Yararına Program kapsamında çalışam personellerin hem çalışma sürelerine hemde çalışma sürelerinin uzatılmasına ilişkin yönetmelik yayımlandı. AResmi Gazete kararı ile bundan sonraki dönemde TYP ile işe girenlerin sözleşme süreci belli bir döneme kadar uzatılabilecek. İşte Resmi Gazete'de yer alan düzenleme detayları. 

RESMİ GAZETE'DE TYP DÜZENLEMESİ

27 Nisan 2021 Tarihli ve 31467 Sayılı Resmi Gazete, Türkiye İş Kurumu tarafından hazırlanan yönetmelik yer aldı. "Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" adıyla yayımlanan yönetmelik ile TYP personellerinin çalışma süreçleri yeniden belirlendi. 

Alınan Karar Kapsamında

TYP ile işe giren çalışanın sözleşme süreci uzatılabilecek. 3 ay yada 6 aylık sözleşmelerle ile kurumda çalışmaya başlayan bir personel için çalışma süreci kurumun talep etmesi durumunda 9 aya kadar uzatılabilecek. 

KARAR METNİ

27 Nisan tarihli Resmi Gazete'de yer alan  "Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" düzenlemesine ilişkin karar metni. 

MADDE 1 – 12/3/2013 tarihli ve 28585 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin geçici 9 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(2) Bu madde kapsamında düzenlenen TYP’ler 72 nci maddenin birinci fıkrası hükümleri gereğince sözleşmede belirlenen sürenin tamamlanmasıyla sona erer. Ancak ilgili kurumların gerekçeli olarak uzatma talebinde bulunmaları ve gerekçenin uygun bulunması halinde, toplam dokuz ayı aşmamak şartı ile TYP süresi uzatılabilir.”

Aktf İş Gücü kapsamında yürürlüğe giren yönetmelik, yayımladığı tarih olan 27 Nisan'dan itibaren geçerli olacak. Düzenlemenin yürütülmesi İŞKUR tarafından yürütülecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@