Adalet Bakanlığı 2021 Uzlaştırmacı Sınavı Tarihi Belli Oldu! Sınav Başvuru Şartları Nelerdir?

Adalet Bakanlığı'nın 5 Bin uzlaştırmacıyı belirleyeceği sınavın tarihi netlik kazandı. Adaylar 9 Mayıs 2021'de uzlaştırmacı olabilmek için sınava girecekler.

Adalet Bakanlığı 2021 Uzlaştırmacı Sınavı Tarihi Belli Oldu! Sınav Başvuru Şartları Nelerdir?

Adalet Bakanlığı bir ilan yayımlayarak 5 Bin uzlaştırmacının belirleneceği sınavın yapılacağı tarihi açıkladı. Buna adaylar 9 Mayıs 2021'de uzlaştırmacı olabilmek için ter dökecekler.

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan ilana göre uzlaştırmacı ihtiyacını karşılamak amacıyla 9 Mayıs 2021 tarihinde 2021 Adalet bakanlığı Uzlaştırmacı Sınavı'nın yapılacağı açıklandı. Uzlaştırmacı olmak isteyenlerin izleyecekleri yol da detaylı olarak kamuoyuna duyuruldu.

UZLAŞTIRMACI SINAVI BAŞVURULARI NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan uzlaştırmacı sınavına dair başvuru bilgileri belli oldu. Buna göre adaylar başvuru işlemlerini 8 Şubat 2021 ile 18 Şubat 2021 tarihleri arasında yapabilecekler. Başvuru işlemleri UYAP Uzlaştırmacı Portalüzerinden yapılabilecek. Başvurular elektronik ortamda e-devlet şifresi, elektronik imza veya mobil imza kullanılarak gerçekleştirilebilecek. Başka bir yöntemle yapılabilecek başvurular kabul edilmeyecek.

SINAV BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-Tam ehliyetli olmak

-Başvuru yapan bir avukat ise bir baroya kayıtlı olmak

-Başvuru yapan hukuk eğitimi almışsa hukuk fakültelerinden veya hukuk ya da hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat, maliye alanlarında veya polis akademisinde en az 4 yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak

-Kasten işlenmiş bir suçtan dolayı ceza almamış olmak

-Uzlaştırmacı eğitimini tamamlayabilecek şartları yerine getiriyor olmak

2021 UZLAŞTIRMACI SINAVI NE ZAMAN, NEREDE YAPILACAK?

Adalet Bakanlığı 2021 Uzlaştırmacı Sınavı organizasyonu Anadolu Üniversitesi'nin sorumluluğunda gerçekleştirilecek. Yazılı sınav tek oturum halinde yapılacak. 9 Mayıs 2021 Pazar saat 10:00'da Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun ve Van illerinde sınav yapılacak. Sınavın süresi 2,5 saat yani 150 dakika olacak. Sınavda adaylara çoktan seçmeli 100 adet soru sorulacak. Cevap kağıtlarını Anadolu Üniversitesi değerlendirecek. Yalnızca doğru cevaplar değerlendirmeye alınacak. Yanlış cevapların sınavda bir etkisi olmayacak.

UZLAŞTIRMACILAR NASIL BELİRLENECEK?

Adalet Bakanlığı'nın 2021'de belirleyeceği 5 Bin uzlaştırmacının nasıl seçileceği merak konusu oldu. Sınava giren adaylar alacakları puanlara göre sıralanacaklar. 70 puan ve üzerinde puan alan adaylar uzlaştırmacı olabilecekler. En yüksek puan alan ilk 5 Bin kişi uzlaştırmacı olacaklar.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@