4D Taşeron İşçilere İlk Zam Teklifi! Çalışma Bakanlığı'nın TİS 2021 Dosyası

Çalışma Bakanlığı önümüzdeki dönemde 4D personelleri için ilk zam teklifini sunacak. Yeni bakan Vedat Bilgin'in yüzde kaç zam teklifi sunacağını ve olası ilk zam teklifini ele aldık.

4D Taşeron İşçilere İlk Zam Teklifi! Çalışma Bakanlığı'nın TİS 2021 Dosyası

4D personelleri için mali düzen tamamen değişecek. Kamuda ki çalışma hayatlarında ilk defa toplu sözleşme masasına oturacak olan taşeron işçilerin görüşmeler adına elleti güçlü. KHK ile kadroya alınma sürecinin ardından yüzde 4'lük zamlar ile maaşları artan 4D personelleri TİS ile yüksek bir zam bekliyorlar. 

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAM BEKLENTİSİ

Kamuda çalışan taşeron işçilerin mali hakları iki aşamalı olacak ele alınacak. 

İlk aşamada TİS 2021 görüşmelerinde 4D personelleri için yetkili sendika olan Türk İş Sendikası ile görüşmelerde yer alacak Hak İş Sendikasının zam talepleri sunulacak. Çalışma Bakanlığı işçi sendikalarından gelen talepleri değerlendirecek. 

İkinci aşama ise tam tersi şekilde gerçekleşecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 4D personelleri için zam teklifinde bulunacak. Bakanlık tarafından sunulan zam teklifi bu defa  Türk İş Sendikası ile Hak İş Sendikası tarafından ele alınacak. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN İLK ZAM TEKLİFİ NE OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte masada yer alacak olan Türk İş Sendikası ve Hak İş Sendikası hem talepleri hem teklifleri değerlendirecekler. Teklifler ile taleplerin en önemli tarafı ise zam oranları için orta yol bulunacak olması. 

Ancak iki tarafın zam oranları arasında ki teklif talep çok yüksek olursa durum değişecek. 

İşçi sendikalarının tahmin edilen zam oranı taleplerinin yüzde 20 ile yüzde 25 bandında olması bekleniyor. Çalışma Bakanlığı'nın ise enflasyon oranlarından az olmamakla bilrikte enflasyon hedefleri doğrultusunda bir zam teklif edebileceği bildiriliyor. 

Son açıklanan Merkez Bankası enflasyon hedefi ise yüzde 12.2 olarak duyuruldu. Bu kapsamda Çalışma Bakanlığı'nın yüzde 12'den başlayarak zam teklifi sunması ihtimaller dahilinde olduğu düşünülüyor. 

Kamugundemi.com - ÖZEL HABER

Yorumlar (2)
w 1 hafta önce
hastanelerde denetim yok 4d iscilerine taseron sistemi uyguluyorlar
Çetin 1 hafta önce
Mikrofonu açık unutmayın.ne alabilirlerki 3+3 ve4+4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@