4D Taşeron İşçi Mali Haklar! Seyyanen Zam, Yüzdelik Dilim, İkramiye

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına ve diğer ekonomik haklarına yapılacak güncellemeler 2021 TİS ile belli olacak. Peki taşeron işçilere 2021 TİS ile hangi yeni mali haklar sağlanacak? İşte detaylar.

4D Taşeron İşçi Mali Haklar! Seyyanen Zam, Yüzdelik Dilim, İkramiye

Kamu kurumlarının tüm alanlarında görev alan yüz binlerce taşeron işçi için süreç netleşiyor. 

2021 yılında gerçekleştirilecek ve ilk defa zam oranlarına dair tekliflerin sunulacağı Toplu İş Sözleşmesi kapsamıdna çalışanlara yeni mali haklar sağlanacak. Taşeron işçiler ise masada yer alacak olan zam oranlarını ve diğer hakları merak ediyorlar. 

TAŞERON İŞÇİLER ADINA YENİ TİS STRATEJİSİ

4/D statüsünde çalışan personellerin mali haklarının belirlenmesinde Çalışma Bakanlığı ile İşçi sendikaları masada olacak. Standart süreçte masada yer alması gereken sendika Türk İş Sendikası olacaktı. Ancak Türk İş Sendikası işçilerin ellerinin daha güçlü olması ve dayanışma örneği için Hak İş Sendikası ile birlikte masada olacak. 

Taşeron işçiler yeni bakan Vedat Bilgin ile yapacakları görüşmelerde ise yeni taleplerini sunacaklar. 

ZAM, YÜZDELİK DİLİM VE İKRAMİYELER

Taşeron işçilerin gündeminde yer alacak ve üzerinde en çok durulacak olan başlık zam oranları. 

Burada seyyanen zam konusu gündemde tutuluyor olsa da maaşlara yansıtılacak artışın belli bir oran üzerinden olması bekleniyor. Özellikle taşeron işçilerin çok uzun süredir yüzde 4 zam alması, enflasyon oranlarının ise yüzde 10 bandının üzerinde olması beklentileri yükselmiş durumda. 

Kulislerde ve basında yüzde 12.5 zam oranı, yüzde 15.00 zam oranı ve yüzde 17.50 zam oranı iddiaları konuşuyor. 

Bunların dışında görüşmelerde ayrıca yüzdelik dilim konusunun da konuşulması bekleniyor. Yüzdelik dilim düzenlemesine ilişkin bir karar alınması ve maaşı düşürülen personellere ek düzenleme gelmesi bekleniyor. Ancak Çalışma Bakanlığı'nın bu konuda nasıl bir adım atacağı bilinmiyor. 

Taşeron işçiler 2021 TİS görüşmelerinden ayrıca ödenen ikramiye ve promosyonların oranlarının yeniden belirlenmesini talep ediyorlar. Öyle ki taşeron işçilere bayramlarda 75 TL'lik ikramiye ödemesi yapılmakta olup bu tutarın 22 TL'lik kısmı gelir vergisine kesiliyor. Geri kalan 53 TL ilse hesaplara yatırılıyor. İşçiler bu rakamların yenilenmesini bekliyorlar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@