4D Personellerine Taşerona Yüzde 20 Zam İddiası Kulislerde! 2021 TİS Yaklaşıyor

2021 toplu iş sözleşmesi için kısa bir süre kalırken kulislerde 4D'li taşeron işçilerin maaş zam oranlarına dair yüzde 20 iddiaları konuşuluyor. Peki taşeron işçi maaş zam oranları ne kadar olacak? Son değerlendirmeler haberimizde.

4D Personellerine Taşerona Yüzde 20 Zam İddiası Kulislerde! 2021 TİS Yaklaşıyor

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler 2012 TİS ile maaş zam oranlarını ve yeni sosyal hakları bekliyorlar. 

Taşeron işçiler adına ilk TİS toplantısı olacak 2021 görüşmelerinde sendikalar birarada bulunacak. Ellerini güçlendirmek isteyen işçi tarafı hem maaş zammı hem diğer mali haklar hemde sosyal hak taleplerini daha güçlü dile getirmek istiyorlar. 

MAAŞ ZAM ORANI YÜZDE 20 Mİ OLACAK?

Taşeron işçilerin maaş zam oranları son dönemlerde asgari ücret seviyesine göre ilerledi. 6 aylık zam oranları yüzde 4 olan 4D personellerinin bazılarının maaşları bu zam oranları asgari ücret seviyesinin altında kalmış Çalışma Bakanlığı da özel düzenleme ile çalışanların maaşlarını asgari ücret seviyesine eşitlemişti. 

Çok uzun zamandır yüzde 4 zam alan taşeron işçilerin maaşlarına güçlü bir zam almak isteyen sendikaların eli kuvvetli. 

Türk İş Sendikası ve Hak İş Sendikasının bir arada yürüteceği görüşmelerde işçi tarafının elini güçlendirecek en önemli unsur enflasyon oranları. Çok yüksek olan enlfasyon oranları, asgari ücrete yapılan son zam oranı kamuda çalışan işçilere yapılacak zam oranının belirlenmesinde masada olacak etmenler. Ayrıca yüzde 4'lük zam oranının çok uzun zamandır uygulanıyor olması taşeron işçi maaş zam oranlarıın enflasyon karşısında erimesine neden oldu. 

Yüzde 20'lik Zam İddiası

Kulislerde taşeron işçilerin maaş zam oranlarına dair konuşulan rakamlarda enflasyon oranları, asgari ücret zam oranı gibi değerlendirmeler mevcut. En önemli değerlendirmelerde birisi de taşeron işçiler için yüzde 20'lik zam beklentisi. Çalışma Bakanlığı'na sunulacak olan dosyada işçilerin enflasyon karşısında alım güçlerinin azaldığı vurgulanacak. Eğer bakanlık zam konusunda talepleri kabul ederse yüzde 20 zam oranında maaşların artabileceği konuşuluyor. 

TÜRK İŞ VE HAK İŞ BİRLİKTE 2021 TİS'TE YER ALACAK

4D personelleri için Çalışma Bakanlığı ile birlikte masada olacak yetkili sendika Türk İş Sendikası olacaktı. Ancak Türk İş toplu iş sözleşmesi sürecini Hak İş Sendikası ile birlikte yürütme kararı aldı. Bu adım ile taleplerin daha güçlü bir şekilde dile getirileceği düşünülüyor. İki sendikasının birden yer alacağı 2021 TİS görüşmeleri toplam 700 binden fazla çalışanı ilgilendiriyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@