4/D'li Taşeron İşçilerin Yeni Mali Hakları! 2021 TİS ve Vedat Bilgin Planı

4/D'li taşeron işçilerin yeni dönem TİS planları değişti. Çalışma Bakanlığı makamında yapılan değişim sonrası 2021 TİS görüşmeleri yeni Bakan Vedat Bilgin ile gerçekleştirilecek. Bu değişimin ardından ise Taşeron İşçiler adına ilk plan belli oldu.

4/D'li Taşeron İşçilerin Yeni Mali Hakları! 2021 TİS ve Vedat Bilgin Planı

Kamuda yaklaşık 900 bin 4/D'li personeli ilgilendiren 2021 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri için planlar tamamen değişti. 

Uzun süredir Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı makamında bulunan Zehra Zümrüt Selçuk'un görevden alınması, bakanlığın Aile Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı olarak ayrılması taşeron işçiler strateji değişikliğine neden oldu. 

TAŞERON İŞÇİLERİN 2021 TİS STRATEJİSİ DEĞİŞTİ

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin yeni dönem mali hakları 2021 TİS ile belirlenecek. 

Görüşmeşlerin ne zaman başlayacağına ilişkin resmi açıklama yok ancak dönemi biliniyor. 2021 yılı Ağustos ayında Memur Sen ile memurlar adına Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerine başlayacak olan Çalışma ve Sosyal GHüvenlik Bakanlığı, taşeron işçiler adına yapılacak görüşmelerin bu tarihten önce sonlandırılmasını planlıyor. Bu planlama kapsamında 4/D'li personeller adına TİS sürecinin Ağustos öncesi sonlandırılması hedefleniyor. 

2021 TİS görüşmeleri için planlanan bu sürecin gerçekleşmesi için ise taşeron işçiler ile hükümetin Haziran sonu Temmuz başı gibi ilk toplantıyı gerçekleştirmesi bekleniyor. Görüşmelerde hükümet adına Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olacak. İşçileri ise bir değil iki sendika birden temsil edilecek. 

4/D'Lİ PERSONELLER İÇİN İŞTE O PLAN

Taşeron işçiler için yetkili konfederasyon Türk İş Sendikası. Ancak sendika 2021 yılında gerçekleştirilecek ve taşeron işçiler adına ilk toplu sözleşme olacak görüşmelered tek başına yer almayacak. İşçiler adında diğer önemli bir sendika olan Hak İş Sendikası ile birlikte toplantılarda yer alacak olan Türk İş bu kapsamda elini güçlendirmek istiyor. 2021 yılı TİS görüşmeleri taşeron işçiler adına ilk görüşme olacak olması nedeniyle oldukça önemli. Toplantı sonrasında 4/D'li personeller için mali ve sosyal haklar belirlenecek. 

Kamugundemi.com - ÖZEL HABER

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@