4D'li Taşeron İşçilerin 2021 İlave Tediye Ödemeleri İkinci Taksiti Ne Zaman Yatacak?

Kamuda 4/D'li taşeron işçi statüsünde çalışan kamu işçilerinin ilave tediye ücretlerine dair büyük bir merak yaşanıyor. 2021 ilave tediye ücretlerinin ilk taksitini geçtiğimiz günlerde alan taşeron işçiler ikinci taksit ilave tediye ücretlerinin ne zaman yatırılacağını öğrenmek istiyorlar.

4D'li Taşeron İşçilerin 2021 İlave Tediye Ödemeleri İkinci Taksiti Ne Zaman Yatacak?

Türkiye'de kamuda çalışan 4/D'li taşeron işçilerin her yıl belirli periyodlarla aldıkları ilave tediye ücretlerine yönelik ödeme tarihlerinde büyük bir merak yaşanıyor. Taşeron işçilerin ilave tediye ücretlerini alacakları tarihler belli oldu.

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi olarak çalışırken 2017 yılında KHK ile 4/D'li kamu işçisi statüsüne kavuşan kamu işçilerinin son dönemlerdeki en güncel soruları ilave tediye ücretleri oldu. İlave tediye ücretlerine yönelik geçtiğimiz günlerde 2021 yılının ilk taksit ödemesi işçilerin hesaplarına yatırıldı. Şimdiise taşeron işçiler ikinci taksit ödemesinin ne zaman yatırılacağını merak ediyorlar.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre taşeron işçilerin ilave tediye ücretlerini ne zaman alacakları belli oldu. İlk taksit ödemesini Ocak ayında alan taşeron işçiler şimdi ikinci taksit ilave tediye ücreti ödemesinin yapılmasını bekliyorlar.

İLAVE TEDİYE ÜCRETLERİ İKİNCİ TAKSİTİ NE ZAMAN YATACAK?

Kamu işçilerinin ilave tediye ödemelerinin ilk taksiti 29 Ocak'ta yapıldı Bu kapsamda 700 bin kamu işçisinin hesaplarına bu ödemeler yatırıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 2021 ilave tediye ücretleri ikinci taksiti 11 Mayıs 2021'de işçilerin hesaplarına yatırılacak. İlave tediye ücretlerini tahsil etmek isteyen taşeron işçilerin Mayıs ayını beklemeleri gerekecek.

İLAVE TEDİYE NEDİR?

Kadroya geçiş yapan taşeron işçiler dahil kamu işçilerine her yıl yapılan bir ödeme çeşidi de ilave tediye ücretidir. Genelde ikramiye olarak bilinmektedir. Yıl içerisinde 4 taksitte ödenen ilave tediye ücretleri kapsamında kamu işçileri 52 günlük ekstra bir ödeme almaktadırlar. Her taksitte işçilere maaşlarına göre belirlenen 13'er günlük ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler işçiler için ek gelir olmaktadır.

İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ HANGİ İŞÇİLERE YAPILIR?

İlave tediye ödemeleri belirli şartlara göre yapılmaktadır. Kimlere ilave tediye ödemesi yapılacağının çerçevesi kanunla çizilmiştir. 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlaveTediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde kimlerin ilave tediye ödemesi alabilecekleri açık bir şekilde yazılmıştır. Buna göre sermayesinin yarısından fazlası devleteait olan kurum ve kuruluşlar, Kamu iktisadi teşekküleri, genel ve katma bütçeli kurumlar, özel bütçeli idareler, belediye ve özel iderelerde hizmet akdi ile çalışan tüm işçiler ilave tediye ücreti alabilmektedirler.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@