4D'li Kamu İşçileri İçin Kanun Teklifi! Taşeronun Emeklilik Sorunu İçin Çözüm Bulundu!

Kadroya geçirilen 4/D'li taşeron işçilerin zorunlu emeklilik sorunlarına dair TBMM'de bir kanun teklifi verildi. Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk tarafından verilen kanun teklifi kabul edilirse taşeron işçilerin zorunlu emekli edilmesine neden olan uygulama yürürlükten kaldırılacak.

4D'li Kamu İşçileri İçin Kanun Teklifi! Taşeronun Emeklilik Sorunu İçin Çözüm Bulundu!

Türkiye'de taşeron işçilerin yaşadıkları sorunların ardı arkası kesilmiyor. Bu sorunlar arasında son dönemde en çok dile getirilen problem zorunlu emeklilik oldu. Mağduriyetin giderilmesi için TBMM'de bir kanun teklifi verildi.

TAŞERON İŞÇİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ!

Yıllarca devlet kadrosuna geçebilmek için mücadele veren kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak çalışan işçiler geçtiğimiz yıllarda KHK ile kadroya geçirilmişlerdi. Ancak bu kadroya geçirilişin ardından taşeron işçileri 4/D'li statüde kamu işçisi olsalar da sorunlarının ardı arkası kesilmedi. Düşük maaş, düşük maaş zammı ve verilmeyen özlük hakları olmak üzere taşeron işçiler yıllar içerisinde büyük mağduriyetler yaşadılar. Bu mağduriyetler arasında son dönemlerde en çok dile getirilen konu ise zorunlu emeklilik oldu.

Yasa gereği taşerondan 4/D'li statüde kamu işçisi sınıfına geçişi yapılan işçiler emeklilik günlerinin gelmesi durumunda zorunlu olarak emekli ediliyorlar. Bu da beraberinde büyük ailevi sorunları getiriyor. Düşük bir maaşla geçimini sağlayamayan taşeron işçilerin aileleri dahi zaman zaman dağılabiliyor.

ZORUNLU EMEKLİLİK SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR!

Yaşanan bu problemlere çözüm üretebilecek haber TBMM'den geldi Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk, TBMM başkanlığına taşeron işçiler için bir kanun teklifi sundu. Bu konun teklifi hakkında konuşan İsmail Koncuk, “Taşeron işçilerin Yüksek Hakem kurulu tarafından karara bağlanan toplu iş sözleşmeleri 31 Ekim 2020'de sona erdi. 1 kasım 2020'den itibaren ise taşeron işçilerin iş kolları değişmeye başladı. Bu şekilde asıl iş kollarına geçişleri sağlandı. Bunun yanında bir sendikaya üye olup toplu iş sözleşesine de dahil oldular. Ancak bu sefer de zorunlu emeklilik sorunu ortaya çıktı.” dedi.

Zorunlu emeklilik problemine değinen İsmail Koncuk, “696 sayılı KHK'nin 127. maddesi ile 375 sayılı KHK'ye eklenen geçici maddede '...Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada belirtilen şartları yerine getiridkleri sürece ve çalıştıkları teşkilat ve birimlerde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilirler. Bunların istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik, yaşlılık e malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemez...' şeklinde hüküm bulunuyor. Bu nedenle 1 Nisan 2018'den sonra kadroya alınan işçiler emekliliklerini hak ettiklerinde zorunlu olarak emekli edilmektedirler.” ifadelerini kullandı.

YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASI İSTENDİ!

Anayasa'nın eşitlik ilkesine vurgu yapan İsmail Koncuk, “Kamu işçisi niteliği kazanan bu işçiler ile normal işçiler arasında eşitlik ilkesi bu yasa ile bozulmaktadır. Bundan dolayı bir kanun teklifi verdik. Bu kanun teklifinde ilgili maddenin yürürlükten kaldırılmasını istedik. Bu şekilde taşeron işçilerin zorunlu emeklilik sorunları köklü bir çözüm yoluna kavuşacaktır.” açıklamasını yaptı.

TBMM KARAR VERECEK!

TBMM Başkanlığı'na İsmail Koncuk atarfından sunulan kanun teklifi ilgili komisyona sevk edilecek. Komisyonda gündeme alınmasına dair karar verilirse görüşmeleri yapılacak. Komsiyondan geçen kanun teklifi Genel Kurul'a gönderilerek oradaki oylama ile yasalaşacak.

Kamugundemi.com

Yorumlar (3)
Aydın KIYAK 3 ay önce
İsmail Koncuk Bey'i tebrik ediyorum. 4/D liler adına yaptığı çalışmalar adına. Gerçekten en mağdur kesim 4/D çalışanları . Maaşları düşük, görevde yükselme hakları yok, yaz dönemi 2 ay işssiz, tayin hakları, emeklilik durumu hepsinde maalesef mağdur durumdalar İnşAllah kısa zamanda mağduriyetleri giderilir. Yaptıkları işlere uygun kadrolara geçişleri sağlansa çoğu problem kendiliğinden çözülür zaten . Saygılarımla...
Khk696engelli 3 ay önce
2018`DE çıkarılan KHK 696'lı engelliler 35-40 Yașında 15 yıl sgk ile zorunlu ișine son veriliyor
SADECE
Khk 696 ile genç ENGELLİNİN yaștan emekli olma hakkını
YOK ettiniz
EȘİTSİZLİĞE neden olan madde iptal EDİLSİN
Genç engellileri yaștan emekli olmak tan mahrum eden kaç ülke var
Magdur 3 ay önce
Yuz binlerce ișçinin hakı yenmektir bunu yapanlara sandikta ișsiz kalalar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@